Muzeyin əməkdaşı beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış edib
Türkiyənin Ankara şəhərində Beynəlxalq İcma Araşdırmaları Mərkəzi (UTAMER) tərəfindən 19-21 dekabr 2025-ci il tarixlərində Beynəlxalq Tarix Araşdırmaları Konfransı keçirilib. Konfranasda muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin əməkdaşı, dosent Əli Fərhadov moderator və məruzəçi kimi iştirak edib (onlayn).
Ə. Fərhadov konfransda “Mirzə Yusif xan Təbrizi: həyatı və konstitusion haqlar uğrunda mübarizəsi” mövzusunda məruzə edib, XIX əsrin görkəmli dövlət xadimi, hüquqşünas və diplomatı, "Müstəşarüddövlə" (Dövlət müşaviri) ləqəbli filosof yazar Mirzə Yusif xan Təbrizinin həyatı və fəaliyyəti, məşhur “Yek kəlimə” (“Tək kəlmə”) əsərindən, məqalələrindən bəhs edib. Ə.Fərhadov həmçinin onun Qacar şah rejiminə qarşı apardığı mübarizə, insan haqları, dünyəvi, demokratik və multikultural dövlət quruculuğu, parlamentarizm və konstitusiyanın qəbul edilməsi uğrunda mübarizəsi, Nəsrəddin şaha, vəliəhd Müzəffərəddin Mirzəyə yazdığı tənqidi məktubları və bu fəaliyyəti nəticəsində həbs və şəhid edilməsi barədə ətraflı məlumat verib. Məruzədə Mirzə Yusif xan Təbrizinin Mirzə Kazım bəy və M.F.Axundzadə ilə əlaqələri, müsəlman maarifçiliyi mövzusundakı müzakirələri, məktublaşmaları göstərilib. Mütəfəkkirin demokratik ideyalarının digər azərbaycanlı ziyalılar - C.Əfqani, S.H.Tağızadə, Z.Marağayi, M.Ə.Talıbov və Mirzə Mülküm xanla birlikdə İran məşrutə inqilabına verdiyi töhfələri xüsusi vurğulanıb.
Məruzə konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, verilən suallar ətraflı cavablandırılıb. Konfrans materiallarının nəşr olunması nəzərdə tutulub.

19-21 декабря 2025 года в Анкаре, Турция, состоялась Международная конференция по историческим исследованиям, организованная Международным центром исследований сообществ (UTAMER). Сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов принял участие в конференции в качестве модератора и докладчика (в онлайн-формате).
А. Фархадов выступил на конференции с докладом на тему «Мирза Юсиф Хан Табризи: жизнь и борьба за конституционные права» и рассказал о жизни и деятельности Мирзы Юсифа Хана Табризи, видного государственного деятеля, юриста и дипломата XIX века, философа и писателя под псевдонимом «Мусташар-уд-Давла» (Государственный советник), его знаменитом труде «Йек келиме» («Единое слово») и его статьях. А. Фархадов также дал подробную информацию о его борьбе против режима Каджар-шаха, о борьбе за права человека, за светское, демократическое и многокультурное государственное строительство, за парламентаризм и принятие конституции, о критических письмах Насреддин-шаху и наследному принцу Музаффаруддину Мирзе, а также об аресте и мученической смерти в результате этой деятельности.
В докладе описываются отношения Мирзы Юсифа Хана Табризи с Мирзой Казимом Беем и М.Ф. Ахундзаде, их дискуссии на тему мусульманского просвещения и переписка. Особое внимание уделялось демократическим идеям мыслителя, наряду с идеями таких азербайджанских интеллектуалов, как Дж. Афгани, С.Х. Тагизаде, З. Марагайи, М.А. Талыбова и Мирзы Мюлкюм хан, внёсших вклад в иранскую конституционную революцию.