Bu gün Vətən Müharibəsinin şəhidi Cavid Sahratovun doğum günüdür
Azərbaycan Ordusunun giziri, Vətən Müharibəsinin şəhidi Cavid Sahratov 1981-ci il dekabrın 23-də Yardımlı rayonunun Əsədabad kəndində anadan olub. 1989-1999-cu illərdə Əsədabad kənd tam orta məktəbində təhsil alıb. Cavid Sahratov 2000-2002-ci illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub. 2016-cı ilin 2-5 aprel tarixlərində baş verən Aprel döyüşlərində iştirak edib. Cavid Sahratov Vətən Müharibəsi zamanı Cəbrayıl və Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib, oktyabrın 9-da Füzuli uğrunda gedən  döyüşlər zamanı qəhrəmancasına  şəhid olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunması uğrunda”, “Azərbaycan bayrağı” medalları ilə təltif edilib.
Şəhid gizir Cavid Sahratovun şəxsi əşyaları (hərbi səhra geyimi-kitel, şalvar və sviter, sənədlər, fotoşəkil)  muzeyin Vətən Müharibəsi fondunda qorunur.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Джавида Сахратова
Джавид Сахратов, прапорщик Азербайджанской армии и шехид Отечественной войны, родился 23 декабря 1981 года в селе Асадабад Ярдымлинского района. С 1989 по 1999 год учился в средней школе села Асадабад. С 2000 по 2002 год Джавид Сахратов проходил действительную военную службу в Вооруженных силах Азербайджана. Он принимал участие в апрельских боях, которые проходили со 2 по 5 апреля 2016 года. Джавид Сахратов принимал участие в боях на Джабраилском и Физулинском направлениях во время Отечественной войны и героически погиб в боях за Физули 9 октября 2020 года.
По указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Д. Сахратов посмертно награждён медалями «За Родину», «За освобождение Джабраила», «За освобождение Физули» и «Азербайджанский флаг».
Личные вещи погибшего прапорщика Джавида Сахратова (военная полевая форма — китель, брюки и свитер, документы, фотографии) хранятся в Фонде Отечественной войны музея.