Muzeyə Vətən Müharibəsinin şəhidi Tural Xudiyevə məxsus yeni materiallar daxil olub
Tural Xudiyev 27 noyabr 1998-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 2019-cu ildən etibarən Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin tərkibində Ağcabədi və Cəlilabad rayonlarında yerləşən hərbi hissələrdə xidmət edib. Tural Xudiyev 27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan Vətən Müharibəsi zamanı Kəlbəcər, Xocavənd və Şuşa istiqamətlərində gedən döyüşlərdə iştirak edib, 8 noyabr 2020-ci ildə Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Tural Xudiyev ölümündən sonra “Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə” III dərəcəli, “Vətən uğrunda”, “Cəsur döyüşçü”, “Şuşanın azad olunmasına görə”, “Kəlbəcərin azad olunmasına görə”, “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları və III dərəcəli “Rəşadət” ordeni ilə təltif edilib.
Şəhidə məxsus kittel, qol saatı, isimlik, qoşun növü nişanı, döş nişanı, jeton-boyunbağı, qələm, diplomlar və fotoşəkillər Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fonduna daxil edilib.

В музей поступили новые материалы, принадлежащие шехиду Отечественной войны Туралу Худиеву
Турал Худиев родился 27 ноября 1998 года в Баку. С 2019 года он служил в воинских частях Сил специального назначения, расположенных в районах Агджабеди и Джалилабад. В период Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, Турал Худиев принимал участие в боях на направлениях Кальбаджар, Ходжавенд и Шуша и 8 ноября 2020 года героически погиб в боях за Шушу.
Согласно указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Турал Худиев награждён посмертно медалями «За отличие в военной службе» 3 степени, «За Родину», «За храбрость», «За освобождение Шуши», «За освобождение Кялбяджара», «За освобождение Ходжавенда» и орденом «Доблесть» 3-й степени.
В Фонд Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана поступили китель, наручные часы, именная бирка, эмблема отряда, нагрудный значок, армейский жетон-подвеска, ручка, дипломы и фотографии, принадлежащие шехиду.