Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
13 yanvar 2026-cı il tarixində Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti xanım Aktotı Raimkulova Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini- baş mühafiz, t.ü.f.d, dosent Məhfuzə Zeynalova və muzeyin Xüsusi fondunun müdiri, t.ü.f.d., dosent Afət Rüstəmbəyova ilə görüş keçirib. Görüş zamanı tərəflər türk dünyasının ortaq mədəni irsinin qorunması, tədqiqi və beynəlxalq səviyyədə tanıdılması istiqamətində əməkdaşlıq imkanları, xüsusilə muzeylərarası əlaqələrin gücləndirilməsi, birgə sərgilərin təşkili, elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, nəşr proqramları, maarifləndirici tədbirlər və mütəxəssis mübadiləsi məsələlərini müzakirə ediblər. Hər iki tərəf arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının vacibliyi vurğulanıb. Memorandumun gələcək əməkdaşlıq üçün hüquqi və institusional baza yaradacağı, tərəflərin uzunmüddətli tərəfdaşlığını möhkəmləndirəcəyi qeyd olunub. Razılığa əsasən, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən Anlaşma Memorandumunun layihəsi hazırlanaraq Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinə təqdim ediləcək. Sənədin qarşılıqlı razılaşdırılmasından sonra rəsmi imzalanma mərasiminin təşkili planlaşdırılır. Görüş iştirakçıları bu əməkdaşlığın türk xalqlarının ortaq tarixinin və mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda daha geniş təbliğinə mühüm töhfə verəcəyini bildiriblər.

Между Фондом культуры и наследия Турции и Национальным музеем истории Азербайджана обсуждены перспективы сотрудничества
13 января 2026 года президент Турецкого фонда культуры и наследия г-жа Актоти Раимкулова провела встречу с заместителем директора по охране и регистрации музейных экспонатов, главным хранителем Национального музея истории Азербайджана. Д.ф.п.и., доцентом Махфузой Зейналовой, и заведующей Специальным фондом музея, д.ф.п.и., доцентом Афет Рустамбековой.
На встрече стороны обсудили вопросы возможности сотрудничества в области сохранения, исследования и популяризации общего культурного наследия тюркского мира на международном уровне, в частности, укрепление межмузейных связей, организацию совместных выставок, реализацию научно-исследовательских проектов, издательских программ, образовательных мероприятий и обмен экспертами. Была подчеркнута важность подписания меморандума о взаимопонимании между обеими сторонами. Было отмечено, что меморандум создаст правовую и институциональную основу для будущего сотрудничества и укрепит долгосрочное партнерство сторон. На основе соглашения проект меморандума о взаимопонимании будет подготовлен Турецким фондом культуры и наследия и представлен Национальному музею истории Азербайджана. После достижения взаимного согласия участников встречи запланирована официальная церемония подписания документа. Было отмечено, что это сотрудничество внесет значительный вклад в более широкое продвижение общей истории и культурного наследия тюркских народов на международном уровне.