Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi TÜRKSOY Muzeylər Birliyinə üzv seçilib
23 yanvar 2026-cı il tarixində Macarıstan Milli Muzeyinin ev sahibliyi ilə Budapeştdə TÜRKSOY Muzeylər Birliyinin Ölkə Koordinatorlarının IV iclası keçirilib. İclasda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini– baş mühafiz, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhfuzə Zeynalova iştirak edib.
Tədbir zamanı TÜRKSOY Muzeylər Birliyi üzrə əməkdaşlıq imkanları, birgə sərgi və layihələrin təşkili, eləcə də təlim və təcrübə proqramlarının inkişafı məsələləri müzakirə olunub. Məhfuzə Zeynalova çıxışı zamanı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin türk dünyasının ortaq tarixi və mədəni irsini əks etdirən birgə sərgilərin keçirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. O, muzeylər arasında təcrübə mübadiləsinin və ortaq layihələrin gələcək əməkdaşlıq üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Tədbirin sonunda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin TÜRKSOY Muzeylər Birliyinə üzv seçilməsi ilə bağlı sertifikat təqdim olunub. Bu üzvlük muzeyin beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsi, türk dünyası muzeyləri arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və milli mədəni irsin beynəlxalq səviyyədə təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Национальный музей истории Азербайджана избран членом Союза музеев ТЮРКСОЙ
23 января 2026 года в Будапеште состоялся IV семинар координаторов стран Союза музеев ТЮРКСОЙ, организованный Венгерским национальным музеем
На семинаре приняла участие заместитель директора по охране и регистрации музейных экспонатов Национального музея истории Азербайджана, главный хранитель, д.ф.п.и., доцент Махфуза Зейналова.
В ходе мероприятия обсуждались возможности сотрудничества в рамках Союза музеев ТЮРКСОЙ, организация совместных выставок и проектов, а также разработка программ обучения и стажировок.
В своём выступлении Махфуза Зейналова выразила заинтересованность в проведении совместных выставок, отражающих общее историческое и культурное наследие тюркского мира. Она подчеркнула, что обмен опытом и совместные проекты между музеями имеют большое значение для будущего сотрудничества.
В завершение мероприятия Национальному музею истории Азербайджана был вручен сертификат о его избрании членом Союза музеев ТЮРКСОЙ. Это членство имеет огромное значение с точки зрения расширения возможностей международного сотрудничества музея, укрепления связей между музеями тюркского мира и продвижения национального культурного наследия на международном уровне. В завершение от имени ТЮРКСОЙ Махфузе Зейналовой было вручено благодарственное письмо.