Muzeydə “Şəhərsalma və Memarlıq ili” çərçivəsində tədbir keçirilib
2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq ili” elan olunması ilə əlaqədar olaraq, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsi ilə 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə maarifləndirici tədbir və interaktiv dərs keçirilib. Tədbir Hacı Zeynalabdin Tağıyev tərəfindən vaxtilə tikdirilmiş və hazırda 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin yerləşdiyi tarixi yanğınsöndürmə binası mövzusuna həsr olunub. Tədbirin açılışını Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi edib. O, bildirib ki, tədbir muzeydə həyata keçirilən “Elmi macəralar saatı” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub və layihənin məqsədi məktəblilərdə tarixə, memarlığa və mədəni irsə marağın artırılmasıdır.
Daha sonra 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktor müavini Sevda Cəlilova çıxış edərək, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Bakıda tikdirdiyi binalar haqqında məlumat verib, həmçinin mərkəzin yerləşdiyi binanın tarixi və memarlıq xüsusiyyətləri barədə danışıb. Sonra mərkəzin müxtəlif dərnəklərində təhsil alan şagirdlər öz yaradıcılıq işlərini təqdim ediblər. Şagirdlər mərkəzin yerləşdiyi tarixi binanın fasadını əks etdirən rəsmlər, 3D formatda hazırlanmış maketlər, həmçinin binanın planı əsasında hazırlanmış layihələr təqdim edərək, bu işlərin hazırlanma prosesi və memarlıq xüsusiyyətləri barədə məlumat veriblər.
“Dekorativ-tətbiqi sənət” dərnəyinin təqdimatı Aydan Həşimova (rəhbər: İrina Vəliyeva), “Təsviri sənət” dərnəyinin təqdimatı Melissa Quliyeva (rəhbər: Leyla Əliyeva), “Bacarıqlı əllər” dərnəyinin təqdimatı isə Leyla Qədirli (rəhbər: Mehriban Bağırova) tərəfindən həyata keçirilib. Daha sonra 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Elza Orucova çıxış edərək, tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə Muzey rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, belə bir tədbirin məhz Hacı Zeynalabdin Tağıyevin evində yerləşən muzeydə keçirilməsinin xüsusi rəmzi məna daşıdığını qeyd edib.
Tədbirin ikinci hissəsində Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı tərəfindən interaktiv dərs keçirilib. Dərs zamanı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sarayının memarlıq xüsusiyyətləri haqqında məlumat verilib, daha sonra mövzuya uyğun kviz və kvest tipli yarış təşkil olunub.

В связи с объявлением 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры» состоялось образовательное мероприятие и интерактивный урок, организованные совместно Отделом инноваций и образовательных программ Национального музея истории Азербайджана и Центром развития детей и молодежи № 5. Мероприятие было посвящено историческому зданию пожарной службы, в своё время построенного Гаджи Зейналабдиным Тагиевым и в настоящее время являющегося местом расположения Центра развития детей и молодежи № 5. Мероприятие открыла заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси. Она рассказала, что мероприятие организовано в рамках реализуемого в музее проекта «Час научных приключений», и цель проекта – повысить интерес школьников к истории, архитектуре и культурному наследию.
Затем выступила заместитель директора Центра развития детей и молодежи № 5 Севда Джалилова. Она рассказала о зданиях, построенных в Баку Гаджи Зейналабдиным Тагиевым, а также об исторических и архитектурных особенностях здания, в котором расположен центр. Затем учащиеся, занимающиеся в различных кружках центра, представили свои творческие работы. Они представили чертежи, изображающие фасад исторического здания, в котором расположен центр, модели, подготовленные в 3D-формате, а также проекты, созданные на основе плана здания, с информацией о процессе подготовки и архитектурных особенностях этих работ.
Презентацию кружка «Декоративное и прикладное искусство» провела Айдан Хашимова (руководитель: Ирина Велиева), презентацию кружка «Изобразительное искусство» — Мелисса Гулиева (руководитель: Лейла Алиева), а презентацию кружка «Мастерские руки» — Лейла Гадирли (руководитель: Мехрибан Багирова). Директор Центра развития детей и молодежи № 5 Эльза Оруджова выразила благодарность руководству музея за условия, созданные для мероприятия. Она отметила, что проведение подобного мероприятия в музее, расположенном в доме Гаджи Зейналабдина Тагиева, имеет особое символическое значение.
Во второй части мероприятия главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ музея Ганира Гафарлы провела интерактивный урок. В ходе урока была представлена информация об архитектурных особенностях дворца Гаджи Зейналабдина Тагиева, после чего были организованы викторина и квест-конкурс на эту тему.