Muzeydə“Bir dastanın yaddaşı - bir xalqın tarixi” adlı tədbir keçirilib
Muzeydə “Kitabi-Dədə Qorqud” Gününə həsr olunmuş “Bir dastanın yaddaşı bir xalqın tarixi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsi ilə Bakı Biznes Universitetinin Humanitar elmlər kafedrasının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində baş tutub. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirin giriş sözü ilə Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi açaraq, tədbirin əhəmiyyəti haqqında çıxış edib. F.Şəmsi çıxışında “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının Azərbaycan xalqının tarixi yaddaşında və milli-mənəvi dəyərlərin formalaşmasında mühüm rolundan bəhs edib.
Tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru Şakir Albalıyev, Muzeyin Numizmatika fondunun baş mütəxəssisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Məmmədova, həmçinin Bakı Biznes Universitetinin müəllimləri Sevinc Qəmbərova və Qənirə Mirzəxanlı çıxış edərək, dastanın elmi-tarixi və ədəbi əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbirin bədii hissəsində “Dədə Qorqud” filmindən fraqment nümayiş olunub, tələbələr tərəfindən şeirlər səsləndirilib və səhnəcik təqdim edilib.

В музее состоялось мероприятие под названием «Память одного эпоса-история одного народа», посвященное Дню «Китаби-Деде Горгуд».
Мероприятие состоялось в рамках сотрудничества между Отделом инноваций и образовательных программ музея и факультетом гуманитарных наук Бакинского университета бизнеса. После исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за Родину.
Мероприятие открыла заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, подчеркнув важность данного события. В своем выступлении Ф. Шамси рассказала о важной роли эпической поэмы «Китаби-Деде Горгуд» в исторической памяти азербайджанского народа и в формировании национальных и духовных ценностей.
Выступившие на мероприятии ведущий научный сотрудник Отдела мифологии Института фольклора НАНА, доктор филологических наук Шакир Албалыев, главный специалист Фонда нумизматики музея, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова, а также преподаватели Бакинского университета бизнеса Севиндж Гамбарова и Ганира Мирзаханлы отметили научное, историческое и литературное значение эпоса.
В художественной части мероприятия был показан фрагмент из фильма «Деде Горгуд», студенты читали стихи, а также была представлена небольшая сценка.