Bu gün Vətən Müharibəsi şəhidi Əsəd Həsənovun doğum günüdür. Əsəd Həsənov 1988-ci il aprelin 16-da İmişli rayonunun Şahverdili kəndində anadan olub. 2020-ci ildə Vətən müharibəsi zamanı Ağdam rayonu istiqamətində aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak edib, 1 oktyabr 2020-ci il tarixində Ağdam rayonu ərazisində şəhid olub.
Göstərdiyi igidliyə və vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Əsəd Həsənov ölümündən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamına əsasən 3-cü dərəcəli “Rəşadət” ordeni , “Vətən uğrunda” medalı, “Ağdamın azad olunmasına görə” medalı və “İgidliyə görə” medalı ilə təltif edilib.
Şəhid Əsəd Həsənovun muzeyin Vətən Müharibəsi Fondunda qorunan şəxsi əşyalarını (kitel, şalvar, kompas, kalkulyator, fotoşəkillər və sənədlər) təqdim edirik.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Асада Гасанова
Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Асада Гасанова. Асад Гасанов родился 16 апреля 1988 года в селе Шахвердили Имишлинского района. В 2020 году в период Отечественной войны он участвовал в боевых действиях на направлении Агдамского района и 1 октября 2020 года погиб на территории Агдамского района.
В соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики за мужество и безупречное исполнение долга Асад Гасанов посмертно награждён орденом «Доблести» 3-й степени, медалями «За Отечество», «За освобождение Агдама» и «За мужество».
Представляем личные вещи шехида Асада Хасанова (китель, брюки, компас, калькулятор, фотографии и документы), хранящиеся в Фонде Отечественной войны музея.