Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında şərqşünas alim, İkinci Dünya müharibəsinin iştirakçısı Ağadadaş Dadaşova aid materiallar mühafizə olunur. Ağadadaş Ağakərim oğlu Dadaşov 6 dekabr 1924-cü ildə Neftçala rayonunun Xıllı qəsəbəsində anadan olub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra könüllü olaraq cəbhəyə yollanıb. 1943-cü ilin may ayında Novorossiysk uğrunda gedən döyüşlərdə ağır yaralanan A.Dadaşov II dərəcəli əlil kimi doğma qəsəbəsinə qayıdıb. Səhhətində yaranan çətinliklərə baxmayaraq, müəllim kimi fəaliyyətini davam etdirib. 1945-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin fars filologiyası şöbəsinə qəbul olunan A.Dadaşov sonrakı həyatını elm və pedaqoji fəaliyyətə həsr edib. O, Şərqşünaslıq fakültəsinin Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatı kafedrasında dosent vəzifəsində çalışaraq, fars ədəbiyyatına dair mühazirələr oxuyub, gənc alimlərin yetişməsinə töhfə verib. Eyni zamanda bir sıra beynəlxalq konfrans və konqreslərin iştirakçısı olub. A.Dadaşov peşəkar tərcüməçi kimi də fəaliyyət göstərib, uzun illər İran və Əfqanıstanda çalışıb. O, ilk dəfə olaraq İsfahanda “Rusca-farsca müxtəsər texniki lüğət” hazırlayaraq nəşr etdirib. Alim həmçinin “Mirzadə Eşqinin həyat və yaradıcılığı” mövzusunda namizədlik, “Yəhya Dövlətəbadinin yaradıcılıq yolu” mövzusunda isə doktorluq dissertasiyalarının müəllifidir. Onun cəbhədə göstərdiyi qəhrəmanlıqlar, elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyəti dövlət tərəfindən müxtəlif medal, fəxri fərman və təşəkkürnamələrlə qiymətləndirilib.
Hazırda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Köməkçi tarixi fənn materialları və Sənədli mənbələr fondlarında Ağadadaş Dadaşovun şəxsi əşyaları, medalları, fotoşəkilləri və digər materialları qorunur.

В музее хранятся материалы участника Великой Отечественной войны, ученого-востоковеда Агададаша Дадашева
В фондах Национального музея истории Азербайджана хранятся материалы, связанные с ученым-востоковедом, участником Второй мировой войны Агададашем Дадашевым. Агададаш Агакерим оглы Дадашев родился 6 декабря 1924 года в поселке Хыллы Нефтчалинского района. Окончив среднюю школу, он добровольцем пошел на фронт. В мае 1943 года, после тяжелого ранения в боях за город Новороссийск, он вернулся в родной посёлок инвалидом второй степени. Несмотря на слабое здоровье, А. Дадашев возобновил преподавательскую деятельность. В 1945 году он поступил в отделение персидской филологии факультета востоковедения Азербайджанского государственного университета им. С.М. Кирова, и с тех пор свою жизнь связал с научной и педагогической деятельностью. Доцент А. Дадашев, работавший старшим преподавателем кафедры истории литературы Ближнего и Среднего Востока факультета востоковедения, читал лекции по персидской литературе, помогал молодым ученым советами. Он принимал участие в конференциях и конгрессах, проводившихся в зарубежных странах и братских республиках. А. Дадашев был также профессиональным переводчиком. Он много лет работал переводчиком в Афганистане и Иране. Впервые он подготовил и опубликовал в Исфахане «Русско-персидский краткий технический словарь». А. Дадашев является автором диссертации на тему «Жизнь и творчество Мирзаде Эшги» (персидский поэт) и докторской диссертации на тему «Творческий путь Яхьи Довлетабади». (персидский писатель). Отвага А. Дадашева на фронте, а также его 37-летняя научная, педагогическая и общественная деятельность были отмечены правительством медалями, почетными грамотами и благодарственными письмами.