Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, 2026-cı ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, tanınmış dramaturq və ictimai xadim, SSRİ Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Səməd Yusif oğlu Vəkilovun (Səməd Vurğunun) anadan olmasının 120 illiyi qeyd olunur.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Köməkçi tarixi fənn materialları fondunda şairə həsr olunmuş bir sıra materiallar- masaüstü medal, döş nişanı və poçt markası mühafizə olunur. Səməd Vurğunun 70 illiyinə həsr edilmiş tompak metalından hazırlanmış masaüstü medal 1990-cı ildə Leninqrad zərbxanasında zərb edilmişdir. Medalın müəllifləri Telman və Eldar Zeynalovlardır. Medalın bir üzündə şairin profil təsviri, digər üzündə isə adı, əsərlərinin adları və dəfnə budağı təsviri əks olunmuşdur. Şairin 70 illiyinə həsr edilmiş döş nişanında isə onun təsviri, “Səməd Vurğun 70” yazısı və zeytun budağı kompozisiyası yer alır.
2006-cı ildə şairin 100 illiyi münasibətilə Azərbaycan poçtu tərəfindən 10 qəpik nominallı poçt markası buraxılmışdır. Markada dağ mənzərələri fonunda şairin təsviri və yubileyə aid yazılar təsvir edilmişdir.

Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики, в 2026 году будет отмечаться 120-летие со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской литературы, звёздного драматурга и общественного деятеля, лауреата Государственных премий СССР и действительного члены Академии Наук Азербайджанской Республики Самеда Вургуна (Векилова Самеда Юсиф оглы).
В Фонде вспомогательных материалов исторических дисциплин Национального музея истории Азербайджана хранится ряд материалов, принадлежащих поэту: настольная медаль, грудной значок и почтовая марка. Настольная медаль из томпака, посвящённая 70-летию Самеда Вургуна, была отчеканена на Ленинградском монетном дворе 1990 году. Авторам медали являются Тельман Зейналов и Эльдар Зейналов. На одной стороне медали изображены профиль поэта, на другой - кириллицей "Самед Вургун", названия его произведений и лавровая ветвь. На грудном значке, посвящённом 70-летию поэта, изображены его портрет, надпись "Самед Вургун 70" и композиция из оливковой ветви. В 2006 году Почта Азербайджана к 100-летию поэта выпустила почтовую марку номиналом 10 гяпиков. На марке, на фоне горного пейзажа изображён поэт и надписи, связанные с юбилеем.