Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “Tarixin uşaq izləri” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı sərginin uşaqlarda tarixə və mədəni irsə marağın artırılmasına xidmət etdiyini qeyd etmiş, 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə bütün uşaqlara ən xoş arzularını çatdıraraq onlara sağlam, xoşbəxt və uğurlu gələcək arzulamışdır.
Daha sonra Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin üzvü Mirnaib Həsənoğlu çıxış edərək layihənin əhəmiyyətindən danışıb, onun ərsəyə gəlməsində əməyi olan əməkdaşlara və muzey rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Açılışda mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri, fotoqraflar, sənətsevərlər və digər qonaqlar iştirak ediblər. Sərgidə muzeyin kolleksiyasından seçilmiş arxeoloji tapıntılar, qədim oyuncaqlar, milli geyimlər, məişət əşyaları, fotoşəkillər və nəşrlər nümayiş olunub.
Sərgi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilmişdir.
Tariximizin və mədəni irsimizin uşaqlıq dünyasında qoyduğu izləri kəşf etmək, keçmişə uşaqların gözü ilə nəzər salmaq istəyən hər kəs “Tarixin uşaq izləri” sərgisi ilə tanış olmaq üçün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə dəvət olunur.

В Национальном музее истории Азербайджана прошла церемония открытия выставки под названием «Детские следы истории», посвященная 1 июня – Международному дню защиты детей.
Выступившая на мероприятии директор музея, академик Наиля Велиханлы, отметила, что выставка послужит повышению интереса у детей к истории и культурному наследию. Поздравляя всех детей с праздником 1 июня – Международным днём защиты детей, Наиля Велиханлы пожелала им здоровья, счастья и успехов в будущем.
Затем член Объединения фотографов Азербайджана Мирнаиб Хасаноглу, рассказал о важности выставки и выразил благодарность сотрудникам и руководству музея, которые внесли вклад в создание выставки.
В мероприятии приняли участие представители культуры и искусства, фотографы и другие гости. На выставке были представлены выбранные из коллекций музея археологические находки, старинные игрушки, национальная одежда, предметы быта, фотографии и издания.
Выставка была организована совместно Национальным музеем истории Азербайджана и Объединением фотографов Азербайджана.
Приглашаем всех желающих открыть для себя следы нашей истории и культурного наследия в мире детства, и взглянуть на прошлое глазами детей, в Национальный музей истории Азербайджана, чтобы познакомиться с выставкой «Детские следы истории».