Qazaxıstan Respublikası Milli Mərkəzi Muzeyinin direktoru Serjan Baraxanoviç Sarov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Kairat Sagingalievich Tarbayev, Axmet və Qazizə Jubanovlar İrsinin öyrənilməsi şöbəsinin müdiri Buyeş Rısgül Sagatovna Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət ediblər.
Qonaqları muzeyin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı qarşılayaraq, muzeyin yaranma tarixi, elmi fəaliyyəti və zəngin kolleksiyası haqqında ətraflı məlumat verib. Muzeyin ekspozisiya zalları ilə tanış olan qonaqlar Azərbaycanın qədim və zəngin tarixini əks etdirən eksponatlara böyük maraq göstərib.
Görüşdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Qazaxıstan Respublikası Milli Mərkəzi Muzeyi arasında memorandum imzalanıb. Tərəflər bu ilin sentyabr ayında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Qazaxıstan Respublikası Milli Mərkəzi Muzeyinin kolleksiyasından ibarət "Köçərilərdən varislərə: Mədəniyyət və Davamlılıq" mövzusunda beynəlxalq sərginin keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Qeyd edilib ki, mədəni əlaqələrin inkişafı və bu cür səfərlər münasibətlərin daha da dərinləşməsinə və xalqlar arasında dostluq körpülərinin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verir.
Görüşün sonunda qonaqlar Nailə Vəlixanlıya xatirə hədiyyəsi olaraq, Qazaxıstan Respublikası Milli Mərkəzi Muzeyinin kolleksiyasında saxlanılan quş təsviri olan iki dağ keçisi başı şəklində toqqanın surətini təqdim ediblər.

Директор Национального центрального музея Республики Казахстан Саров Сержан Бараханович, руководитель Отдела международного сотрудничества Тарбаев Кайрат Сагингалиевич и руководитель Отдела изучения наследия Ахмета и Газизы Жубановых Буеш Рысгуль Сагатовна посетили Национальный музей истории Азербайджана.
Гостей встретила директор музея, академик Наиля Велиханлы и подробно рассказала об истории музея, его научной деятельности и богатой коллекции. Гости ознакомились с экспозицией музея и проявили большой интерес к экспонатам, отражающим древнюю и богатую историю Азербайджана.
На встрече между музеями был подписан меморандум, и стороны договорились о проведении в сентябре этого года в Национальном музее истории Азербайджана международной выставки из фондовой коллекции Национального центрального музея РК на тему «От кочевников к наследникам: культура и приемственность».
Было отмечено, что развитие культурных связей и подобные визиты способствуют дальнейшему углублению отношений и вносят значительный вклад в укрепление мостов дружбы между народами.
В завершение встречи гости преподнесли Наиле Велиханлы сувенир - копию пряжки в форме голов двух горных козлов в обрамлении птицы, хранящейся в собрании Национального центрального музея Республики Казахстан.