Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hər il iyunun 18-i ölkəmizdə İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən bu əlamətdar gün ərəfəsində ənənəvi olaraq 18 may-18 iyun tarixləri “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edilir.
İnsan Hüquqları Aylığı çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Hüquqlar hamı üçün, muzey hamı üçün” şüarı altında “Muzey hamı üçündür” adlı inklüziv tədbir keçirilib. Tədbirdə UAFA təşkilatının sağlamlıq imkanları məhdud uşaqları və onların valideynləri iştirak ediblər. Tədbirin məqsədi iştirakçıların mədəni həyata inteqrasiyasını dəstəkləmək, yaradıcılıq və ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək, eyni zamanda insan hüquqları sahəsində maarifləndirməni gücləndirmək olub.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar üçün Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş interaktiv dərs, həmçinin buta fiqurlarının rənglənməsi üzrə master-klass təşkil edilib. Daha sonra “Hüquqlar Ağacı” adlı fəaliyyət keçirilib. İştirakçılar öz hüquq və arzularını xüsusi kartlara yazaraq ağacın budaqlarına yerləşdiriblər.
Beləliklə, “Hüquqlar hamı üçün, muzey hamı üçün” şüarı altında keçirilən tədbir iştirakçıların həm yaradıcılıq fəaliyyətlərinə cəlb olunmasına, həm insan hüquqları barədə məlumatlılığının artırılmasına, həm də Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsi ilə daha yaxından tanış olmalarına töhfə verib.

Согласно распоряжению президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года, ежегодно в нашей стране 18 июня отмечается как День прав человека. По традиции, в преддверие этого знаменательного праздника, Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики, объявляет даты 18 мая – 18 июня «Месяцем прав человека».
В рамках «Месяца прав человека» в Национальном музее истории Азербайджана под девизом «Права для всех, музей для всех» прошло инклюзивное мероприятие под названием «Музей для всех». В мероприятии приняли участие дети с ограниченными возможностями здоровья и их родители – подопечные общественной организации «Объединённая помощь Азербайджану» (UAFA). Цель мероприятия заключалась в поддержке интеграции участников в культурную жизнь, развитие их творческих способностей и коммуникативных навыков, и в то же время в усилении просвещения в области прав человека.
В рамках мероприятия для участников был организован интерактивный урок, посвящённый жизни и деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева, а также мастер-класс по раскрашиванию фигур в форме бута. Далее прошло занятие «Дерево прав». Участники писали на специальных карточках свои права и мечты и приклеивали к дереву.
Таким образом, мероприятие под девизом «Права для всех, музей для всех» внесло вклад как в привлечении участников к творческой деятельности и повышению знаний о правах человека, так и более тесному знакомству с богатым историческим и культурным наследием Азербайджана.