Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 15 İyun-Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş “Milli Qurtuluş Günü: Azərbaycan dövlətçiliyinin xilası və dirçəliş mərhələsi” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbir Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Yeni Azərbaycan Partiyasının Səbail rayon təşkilatı, “H.Z. Tağıyev 4” ərazi partiya təşkilatı və Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan YAP Səbail rayon təşkilatının “H.Z. Tağıyev 4” ərazi partiya təşkilatının üzvü Gülnar Fərhadova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin formalaşması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi siyasi fəaliyyət haqqında məlumat verib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən YAP Səbail rayon təşkilatının “H.Z. Tağıyev 4” ərazi partiya təşkilatının sədri, tarix elmləri doktoru, dosent Bəhman Kərimov 15 İyun-Milli Qurtuluş Gününün Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb, Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəni böhran və parçalanma təhlükəsindən xilas etdiyini qeyd edib.
Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Murad Muradov Milli Qurtuluş Gününün müstəqil Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyasının müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nasir Quluzadə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın tarixi-mədəni irsinin qorunması və təbliği sahəsində gördüyü işlərdən bəhs edib.
YAP Səbail rayon təşkilatının “H.Z. Tağıyev 4” ərazi partiya təşkilatının sədr müavini Pərvanə Əzimova isə çıxışında müasir Azərbaycanın Ulu Öndərin müəyyən etdiyi inkişaf strategiyası əsasında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf etdiyini bildirib.
Tədbirin sonunda aparılan müzakirələr zamanı Milli Qurtuluş Gününün Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində, ictimai-siyasi sabitliyin bərpasında, milli həmrəyliyin gücləndirilməsində və ölkənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının formalaşdırılmasında oynadığı mühüm rol ətraflı təhlil edilmişdir.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие «День национального спасения: период спасения и возрождения азербайджанской государственности», посвященное 15 июня – Дню национального спасения. Мероприятие было организовано совместно Национальным музеем истории Азербайджана, Сабаильской районной организацией партии «Новый Азербайджан», территориальной партийной организацией «Г.З. Тагиев 4» и Азербайджанским колледжем финансов и экономики.
Член территориальной партийной организации «Г.З. Тагиев 4» Сабаильской районной организации ПНА Гюльнар Фархадова в своей вступительной речи рассказала о политической деятельности Национального лидера Гейдара Алиева, направленной на формирование и укрепление независимой азербайджанской государственности. Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики, после чего минутой молчания почтили память национального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за Родину.
На мероприятии выступил председатель территориальной партийной организации «Г.З. Тагиев 4» Сабаильской районной организации ПНА, доктор исторических наук, доцент Бахман Керимов, который отметил, что 15 июня — День национального спасения — имеет исключительное значение в истории азербайджанской государственности и подчеркнул, что Великий Вождь Гейдар Алиев спас страну от угрозы кризиса и распада.
Заместитель директора по воспитательной работе Азербайджанского колледжа финансов и экономики, д.ф.п.и., доцент Мурад Мурадов отметил, что День национального спасения играет важную роль в определении стратегии развития независимого азербайджанского государства.
Заведующий Научно-фондовым отделом археологии, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде рассказал о работе, проделанной национальным лидером Гейдаром Алиевым в области сохранения и популяризации историко-культурного наследия Азербайджана.
Заместитель председателя территориальной партийной организации «Г.З. Тагиев 4» Сабаильской районной организации НПА Парвана Азимова, в своем выступлении отметила, что современный Азербайджан успешно развивается под руководством Президента Ильхама Алиева на основе стратегии развития, определенной великим лидером.
В ходе дискуссий, состоявшихся в конце мероприятия, был подробно проанализирован важный вклад Дня национального спасения в укрепление азербайджанской государственности, восстановление социально-политической стабильности, укрепление национальной солидарности и формирование долгосрочной стратегии развития страны.