İyunun 17-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Yusuf Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar” konfransının iştirakçılarına və təşkilatçılarına diplomların təqdimetmə mərasimi keçirilmişdir. Əvvəlcə 2025-ci ilin dekabrında Bakıda keçirilmiş “Yusuf Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar” beynəlxalq konfransına həsr edilmiş videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra çıxış edən Akademik Yusuf Məmmədəliyev Fondunun icraçı direktoru Ramil Abbəkirov beynəlxalq konfransın əsas nəticələrindən, dünya şöhrətli Azərbaycan aliminin elmi irsinin öyrənilməsi və populyarlaşdırılması istiqamətində yeni layihələrdən danışdı. Mərasimdə çıxış edən AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Akademik Yusuf Məmmədəliyev Fondunun prezidenti Sevda Məmmədəliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncamının əhəmiyyətini vurğuladılar, yubiley çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərin alimin elmi irsinin tədqiqi və müasir perspektivlər fonunda yenidən qiymətləndirilməsi üçün yeni imkanlar açıldığını bildirdilər.
Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov 2025-ci ildə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası əsasında nəşr olunan “Yusuf Məmmədəliyev irsi” kataloqu haqqında mərasim iştirakçılarına məlumat verdi. Mərasimin sonunda akademik Yusuf Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin təşkilində və keçirilməsində əməyi olmuş şəxslərə diplomlar təqdim edildi. Təltif olunanlar arasında muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı da var idi.

17 июня в Национальном музее истории Азербайджана состоялась церемония вручения дипломов участникам и организаторам конференции «Юсуф Мамедалиев: Наука. Наследие. «Инновации». В начале мероприятия был показан видеоролик, посвящённый международной конференции «Юсуф Мамедалиев: Наука.
Наследие.», прошедшей в Баку в декабре 2025 года. Затем исполнительный директор Фонда академика Юсуфа Мамедалиева Рамиль Аббекиров, рассказал об основных итогах международной конференции и новых проектах, направленных на изучение и популяризацию научного наследия всемирно известного азербайджанского учёного. Выступившие на церемонии президент НАНА академик Иса Габиббейли, заместитель министра науки и образования Азербайджанской Республики Фирудин Гурбанов, президент Фонда академика Юсуфа Мамедалиева Севда Мамедалиева подчеркнув значение указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о проведении 120-летия академика Юсуфа Мамедалиева, отметили, что мероприятия, организованные в рамках юбилея, открыли новые возможности для изучения научного наследия учёного и его переосмысления в свете современных перспектив. Заместитель директора музея по научной работе, доктор исторических наук Фархад Джаббаров проинформировал участников церемонии о каталоге «Наследие Юсуфа Мамедалиева», изданном в 2025 году на основе коллекции Национального музея истории Азербайджана. В завершение мероприятия были вручены дипломы лицам, внёсших вклад в организацию и проведение мероприятий, посвящённых 120-летию академика Юсуфа Мамедалиева. Среди награжденных была и директор музея, академик Наиля Велиханлы.