Rahib Bəxtiyar oğlu Babayev 1985-ci il iyunun 19-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Şahbuz rayonunun Külüs kəndində anadan olub. Orta təhsilini burada aldıqdan sonra 1999–2002-ci illərdə Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseydə, 2002–2006-cı illərdə isə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində təhsil almışdır.
2020-ci ilin sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda başlayan Vətən müharibəsi zamanı mayor Rahib Babayev Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə “Canavar” postunun alınmasında iştirak edib və sentyabrın 30-da şəhid olub. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən, Rahib Babayev ölümündən sonra “Azərbaycan Bayrağı” ordeni, “Vətən uğrunda”, “Kəlbəcərin azad olunmasına görə”, medalları ilə təltif olunub.
Şəhid Rahib Babayevin şəxsi əşyaları (qol saatı və bir ədəd fotoşəkil) muzeyin Vətən Müharibəsi fondunda mühafizə olunur.

Рахиб Бахтияр оглы Бабаев родился 19 июня 1985 года в селе Кюлюс Шахбузского района Нахчыванской Автономной Республики. Получив среднее образование в родном селе, он с 1999 по 2002 год продоолжил учёбу в Военном лицее имени Джамшида Нахчиванского, а с 2002 по 2006 год - в Азербайджанском высшем военном училище имени Гейдара Алиева.
В ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года с целью восстановления территориальной целостности Азербайджанской Республики, майор Рахиб Бабаев в боях на Муровдагском направлении участвовал в захвате поста «Джанавар» и погиб 30 сентября. Указом Президента Азербайджанской Республики Рахиб Бабаев посмертно был награждён орденом «Азербайджанское знамя», а также медалями «За Родину» и «За освобождение Кельбаджара».