“Qafqaz İslam Ordusu və Bakının azad edilməsi- 95” adlı sərgi keçiriləcək
Milli Azərbaycan Tarixi MuzeyiMilli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın paytaxtı Bakının erməni- bolşevik qüvvələrindən azad edilməsinin 95 illiyinə həsr olunmuş sərgiyə hazırlıq işləri tamamlanmaq üzrədir.
1918-ci il sentyabrın 15-də general Nuru paşanın rəhbərlik etdiyi  türk və azərbaycan hərbi hissələrindən ibarət olan Qafqaz İslam Ordusu Bakını düşmən qüvvələrdən azad etmişdir. 1917-ci ildə Rusiya imperiyasının parçalanması şəraitində Azərbaycan xalqı öz milli dövlətçiliyini bərpa etmək üçün real şans qazanmışdır. Azərbaycanın müstəqilliyinə mane olmağa çalışan qüvvələr – ilk növbədə erməni şovinistləri və onalar havadarlıq edən bolşeviklər, bütün vasitələrə, o cümlədən soyqırıma belə əl atmış, 1918-ci ilin mart-aprel aylarında 50 mindən artıq azərbaycanlını məhv etmişlər. Bakıda möhkəmlənən, sovet Rusiyasının lideri V.Leninin birbaşa göstərişləri ilə bütün lazım olanlarla təhciz edilən, S.Şaumyanın rəhbərlik etdiyi Bakı Soveti erməni-bolşevik qoşunları ilə şərqdən, qatı erməni millətçisi, minlərlə türk və azərbaycanlı dinc sakinlərin qanına bais olmuş Andronikin qoşunları isə qərbdən hücuma keşmişdilər. Belə şəraitdə, hətta Azərbaycan xalqının fiziki mövcudluğu sual altına alınmışdır! 1918-ci il mayın 28-də yaradılan Azərbaycan Cümhuriyyətinin ilk addımları Azərbaycan xalqını qırğından qurtarmaq, öz milli dövlətini yaratmağa yönəlmişdir. Bir tərəfdən Müsəlman Korpusu adı ilə azərbaycan hərbi hissələri yaradılır, digər tərəfdən güclü düşmənlərlə mübarizədə kömək edə biləcək tərəfdaş, müttəfiq axtarılırdı.  Belə ağır şəraitdə Azərbaycan xalqının kömyinə qardaş türk xalqı gəldi. 1918-ci il iyunun 4-də Osmanlı imperatorluğu ilə Azərbaycan Cümhuriyyəti arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən Azərbaycana Nuru paşanın rəhbərliyi ilə türk qoşunları yeridildi, yerli hərbi hissələrlə birləşərək düşmənə qarşı mübarizəyə başladı. Iyun- sentyabr aylarında baş vermiş ağır döyüşlərdə əvvəlcə erməni- bolşevik, daha sonra Sentrokaspi Diktaturası, nəhayət erməni- ingilis qoşunları məğlub edildi. Sentyabrın 15-də  Bakı şəhəri düşmənlərdən azad edildi.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Qafqaz İslan Ordusunun ağır, lakin şərəfli, xilaskar yürüşünü əks etdirən eksponatlar mövcuddur. Bu eksponatlar istər siyasi hadisələrin gedişatı, istərsə də hərbi əməliyyatları əyani surətdə nümayiş etdirməyə imkan verir. 100-ə yaxın eksponat, 20-ə yaxın məlumat stendləri, müvafiq fotoşəkillər, manekenlər, maketlər, rəsm əsərləri tamaşaçıya o dövrün hadisələrini tam təsəvvür etməyə imkan verir.
Sərginin təşkilində Türkiyə Cumhürriyətinin Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin, Yunus Əmra adına Türk Mədəniyyət Mərkəzinin, eləcə də “Qafqaz” Universitetinin professoru Mehmet Rıhtımın Muzeyə kömək edəcəkləri gözlənilir.
Bir ay ərzində davam edəcək sərgiyə giriş pulsuz olacaq. Sərginin açılış günü barəsində əlavə məlumat veriləcək.

Preparation for exhibition on the occasion of 95th anniversary of the liberation of Azerbaijan capital city Baku against Dashnak-Bolshevik forces at the National Museum of History of Azerbaijan is nearly finished.
On 15 September, in 1918 under the command of Nuru Pasha, Caucasian Islamic army consisting of Azerbaijan and Turkish military forces liberated Baku from occupants. In 1917, after the collapse of Russian empire, Azerbaijan nation had a real chance to gain its national statehood.
In the first instance, Armenian-chauvinist with support of Bolsheviks under different pretexts began the national massacre and interference threatening the independence of Azerbaijan.
During March and April 1918, Armenian- chauvinist committed genocide against Azerbaijani nation and over 50 thousand Azerbaijanis were executed.
By decision of Russian Soviet Leader V. Lenin who consolidated in Baku, under leadership of S. Shaumyan Baku Soviet Armenian-Bolsheviks military corps from the east, together with Armenian -chauvinist gang of Dashnak Andranik from the west attacked thousands peaceful Azerbaijani and Turkish people.
This dangerous situation has led to explicit threat of physical survival of Azerbaijani nation! On 28 May, 1918 was established Azerbaijan Democratic Republic , during its existence from the beginning the government of the republic saved its nation from destruction fighting the occupant policy of Armenians and Bolsheviks. The government of Republic founded all attributes of independent state. So, decision was made on creation military units titled “Muslim Corps”, on the other hand there was necessity to find allies and adherents to struggle against Armenian-Bolsheviks aggression
In this dangerous situation, Azerbaijani nation gets help from brother Republic of Turkey. In accordance with decision which was signed on 4, 1918 between Ottoman Empire and Azerbaijan Democratic Republic, Turkish corps under command of Nuru Pasha entered Azerbaijan and combined with local military units to fight enemies. In June- September in fierce battle first were defeated Armenian-Bolsheviks, later Central-Caspian Dictatorship and at the end Armenian-English military forces.
At the National Museum of History of Azerbaijan are demonstrated exhibits showing the heavy loss of Caucasian Islamic Army, at the same time glorious, life-saving campaign, heroically fought the strongest troops of enemies.
These exhibits provide visitors with scenes from political life as well as military actions of the reviewed period.
Over 100 objects, 20 information panels, relevant photos, mannequins, paintings, mockups provide visitors of exhibition with visual imagination of the events of the reviewed period.
In exhibition preparation is expected assistance of Embassy of Turkey in Azerbaijan Republic and Turkish Culture Centre named after Yunus Emre as well as assistance of Professor Mehmet Rikhtim from “Caucasus” University. Exhibition will last for a month and admission is free.