Akademik Nailə xanım Vəlixanlı AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin növbəti beş il müddətinə direktoru vəzifəsinə təsdiq edildi
AMEA Rəyasət Heyəti akademiyanın bir sıra elmi-tədqiqat institutu və ona bərabər statuslu elmi müəssisələrində direktor seçkilərinin keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul etmişdir. Bununla bağlı AMEA-nın bölmələri üzrə ümumi yığıncaqlarda direktor vəzifələrinə seçkilər keçirilmişdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin 09.04.2014-cü il tarixində keçirilmiş iclasında seçkilərin nəticələri nəzərə alınaraq akademik Nailə xanım Vəlixanlı AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin növbəti beş il müddətinə direktoru vəzifəsinə təsdiq olunmuşdur.

Academician Nailya Valikhanly is affirmed for the next 5 years to hold a post of director of ANAS National Azerbaijan History Museum
Academician Nailya Valikhanly  Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan came to decision to hold an election of directors for a number of scientific research institutes including other scientific establishments with analogous status. In the connection with that during general meeting among divisions of the National Academy of Sciences
was held an election to the post of directors. Taking into account the result of election which has been held by Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan 09.04.2014, academician Nailya khanum Valikhanly was  affirmed to the post of director of the National Azerbaijan History Museum for the next five years.