1 may 2021-ci il tarixində Türkiyənin Samsun şəhərində II Beynəlxalq 1 May Sosial Siyasətlər Və Elmi Araşdırmalar konfransı (2. Uluslararası 1 Mayıs Sosyal Politikalar Ve Bilimsel Araştırmalar Kongresi) keçirilib.
Muzeyin Elmi kütləvi iş və təhsil şöbəsinin böyük laborantı, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin doktorantı Elmira Əliyeva konfransda “Bakının azad edilməsi uğrunda diplomatik və hərbi mübarizə (1918-ci il)” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın müstəqillik qazanması, Azərbaycan Cümhuriyyətinin Bakı şəhərini azad etmək yolunda apardığı diplomatik və hərbi mübarizə, Türkiyənin Azərbaycan Cümhuriyyətinə göstərdiyi hərbi və siyasi dəstək barədə məlumatlar verilib, Bakı şəhərinin azad olunmasında başda Nuru paşa olmaqla Osmanlı ordusunun böyük fədakarlıq göstərdiyi qeyd olunmuşdur.

1 мая в Самсуне (Турция) состоялась 2-я Международная конференция по социальной политике и научным исследованиям 1 мая.
Старший лаборант отдела Научно-массовой работы и образования Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, докторант Азербайджанского Государственного Педагогического Университета Эльмира Алиева выступила на конференции с докладом «Дипломатическая и военная борьба за освобождение Баку (1918 г.)».
В докладе описывается завоевание независимости Азербайджана в начале ХХ века, дипломатическая и военная борьба республики за освобождение Баку, дана информация о военно-политической поддержке Азербайджанской Республики Турцией, отмечена отвага османской армии во главе с Нуру-паша при освобождении Баку.