Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunmuş Beynəlxalq Muzeylər Günü dünyada hər il 18 may tarixində müəyyən deviz altında qeyd olunur. Qeyd edək ki, bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylərin gələcəyi: dirçəliş və yeni baxış” mövzusuna həsr olunub. Bununla əlaqədar muzeylər, muzey mütəxəssisləri və icmaları mədəniyyət müəssisələri bir sıra tədbirlər keçirir.
Belə ki, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Göyçay Mərkəzi Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə “18 may Beynəlxalq muzeylər günü”nə həsr olunmuş "COVİD 19 pandemiyası dövründə Muzey, arxiv və kitabxanaların işinin təşkili” adlı vebinar keçirildi. Vebinar Zoom platforması üzərindən onlayn həyata keçdi.
Vebinar əsasən 2020-ci ilin əvvəllərindən etibarən bütün dünyanı bürüyən COVİD-19 pandemiyası dövründə muzey, arxiv və kitabxanalarda iş fəaliyyətinin istiqamətləri, elmi işlərin aparılması, ekspozisiya və sərgilərin qurulması zamanı yaranan çətinliklər, oxucularla işin təşkili və bu kimi mövzulara həsr olunmuşdur.
Tədbirin moderatoru Muzeyin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Zümrüd İsmayılova iştirakçıları salamlayıb təqdim etdi. Z.İsmayılova bu günün tarixçəsi haqqında ətraflı məlumat verdi.
Vebinarı giriş sözü ilə Muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açdı. N.Vəlixanlı Muzeydə pandemiya dövründə görülən işlərdən və sərgilərdən danışdı. Qeyd etdi ki, texnologiyanın inkişaf etdiyi bir dövrdə pandemiya Muzeylər üçün əngəl olmamalıdr. Həmçinin akademik bildirdi ki, Muzeylər bağlı olduğu müddətdə muzey işçilərinin ən əsas fəaliyyət istiqamətləri video mühazirələr, uşaqlar, böyüklər, tələbələr və müəllimlər üçün müxtəlif maarifləndirmə resurslarının, muzeyin rəqəmsal kolleksiya resurslarının təqdimatını həyata keçirmək olub. Mövcud karantin şəraitinin muzeylərə əsas mənfi təsirləri ziyarətin dayandırılması, normal iş fəaliyyətinin pozulması, layihələrin təxirə salınması sayıla bilər. Müsbət təsiri isə muzeylərin onlayn fəaliyyət sahəsində təcrübə qazanması, onlayn şəkildə maarifləndirmə işinin genişləndirilməsi, elmi araşdırmalar üçün daha çox vaxtın olması, koronavirusun yayılmasının qarşısının alınması və s.dir.
Daha sonra Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini t.e.d. Nərgiz Əliyeva çıxış etdi və pandemiya dövründə muzeyin öz işini karantin dövrünün tələblərinə uyğunlaşdırdığını bildirdi. N.Əliyeva qeyd etdi ki, pandemiyadan sonra muzeylər öz normal iş rejiminə qayıtmaqla yanaşı, onlayn fəaliyyəti daha da gücləndirməyi, bu istiqamətdə yeniliklər etməyi planlaşdırır. Həmçinin 19 may 2021-ci il tarixində Muzeydə keçiriləcək “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərginin açılışı barədə ətraflı məlumat verdi. Eyni zamanda tədqiqatçı alim N.Əliyeva muzey, kitabxana və arxivlərdə pandemiya dövründə müasir tendensiyalara uyğunlaşma, tədqiq və təbliğ məsələlərinin təşkili problemlərindən bəhs etdi.
Daha sonra Muzeyin Etnoqrafiya fondunun müdiri t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova “Pandemiya dönəmində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fəaliyyət istiqamətləri” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Tədqiqatçı alim S.Nəsirova slayd vasitəsi ilə pandemiya dövründə Muzeydə keçirilmiş sərgilərdən, bir sıra elmi-kütləvi tədbirlərdən, Muzey nəşrlərindən söz açdı. Həmçinin pandemiya dövründə sosial şəbəkə səhifələrimizdə muzeyin nəşrlərini, eksponatlar haqqında maraqlı elmi məlumatları özündə əks etdirən məqalələr, kiçik mətnlər və ya əlamətdar tarixi günlərlə bağlı videoçarxlar yerləşdirildiyini xüsusi vurğuladı.
Növbəti çıxışlar regionlar üzrə həyata keçdi. Arxeologiya və Etnoqrafiya Muzeyinin direktoru t.ü.f.d. Fərhad Quliyev, Ağdaş Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəis müavini Sahib Şükürov, Göyçay Mərkəzi Kitabxanasının direktoru Nərmin Xəlilova, Göyçay Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Humay Zülfiqarova, R.Rzanın ev muzeyinin direktoru Solmaz Həsənova, Neftçala Tarix Diyarşünaslıq Muzeyinin aparıcı elmi işçisi Aygün Əzizova, Şəmkir Rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin elmi işçisi Günel Rzayevanın vebinar mövzusuna uyğun olaraq pandemiya şəraitində muzeylərin, arxivlərin, kitabxanaların fəaliyyəti barədə çıxışları dinlənildi.
Vebinarın sonunda tədbir iştirakçıları “18 may Beynəlxalq muzeylər günü” münasibətilə bir daha təbrik edildi və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulandı.

Международный день музеев, основанный в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ICOM), ежегодно отмечается во всем мире 18 мая под определенным девизом. Отметим, что в этом году Международный день музеев посвящен теме «Будущее музеев: возрождение и новая перспектива». В связи с этим музеи и учреждения культуры проводят ряд мероприятий.
Так, Национальный музей истории Азербайджана НАНА и Гейчайская центральная библиотека организовали вебинар через платформу Zoom на тему «Организация деятельности музеев, архивов и библиотек во время пандемии COVID 19», приуроченный к Международному дню музеев.
Вебинар в основном был посвящен деятельности музеев, архивов и библиотек во время пандемии COVID-19, поразившей мир с начала 2020 года, трудностям, возникающим при проведении научной работы, организации выставок, организации работы с читателями и т.д.
Модератор мероприятия, сотрудник отдела международных связей музея Зумруд Исмайлова, поприветствовала участников и представила их. З.Исмайлова подробно рассказала об истории Международного дня музеев.
Вебинар открыла генеральный директор музея, академик Наиля Валиханлы. Н.Велиханлы рассказала о работе, проделанной в музее в период пандемии, и о выставках. Она отметила, что в то время, когда развиваются технологии, пандемия не должна быть препятствием для деятельности музеев.
Академик также сообщила, что во время периода вынужденного закрытия музеев основными направлениями деятельности сотрудников Музея были видеолекции, презентации различных образовательных ресурсов для детей, взрослых, студентов и учителей, ресурсы цифровой коллекции музея. Основными негативными последствиями нынешних карантинных условий для музеев можно считать приостановку посещений, нарушение нормальной деятельности учреждения, перенос ряда проектов. Положительные эффекты заключаются в том, что музеи приобретают опыт в области онлайн-деятельности, у них появляется больше времени для научных исследований, предотвращение распространения коронавируса среди сотрудников и т.д.
Затем замдиректора по научной работе музея, доктор исторических наук Наргиз Алиева рассказала, что во время пандемии музей адаптировал свою работу к требованиям карантинного периода. Н.Алиева отметила, что после
пандемии музеи, помимо возвращения к обычному режиму работы, планируют еще больше усилить онлайн-активность и внедрить инновации в этом направлении. Она также дала подробную информацию об открытии выставки «Мать всегда Карабах мечтам», которая состоится 19 мая 2021 года в Музее. В то же время научный сотрудник Н.Алиева рассказала о проблемах адаптации к современным тенденциям, организации пропаганды и популяризации в музеях, библиотеках и архивах во время пандемии.
Затем руководитель фонда этнографии музея доктор философии по истории Севиндж Насирова выступила с докладом «Деятельность Национального музея истории Азербайджана в период пандемии». Исследователь С.Насирова рассказала о выставках, проводившихся в музее в период пандемии, ряде научных и общественных мероприятий, музейных публикациях. Она также подчеркнул, что во время пандемии на страницах в социальных сетях были статьи о публикациях музея, интересная научная информация об экспонатах, короткие тексты или видеоролики о знаменательных исторических событиях и датах.
Следующие выступления были представлены регионами страны. Директор Музея археологии и этнографии, доктор философии по истории Фархад Гулиев, заместитель заведующего отделом культуры Агдашского района Сахиб Шукуров, директор Гейчайской центральной библиотеки Нармин Халилова, директор Гейчайского историко-этнографического музея Хумай Зульфигарова, директор Дома-музея Р.Рзы Солмаз Гасанова, ведущий научный сотрудник Нефтчалинского историко-этнографического музея Айгюн Азизова, научный сотрудник центра Гейдара Алиева Шамкирского района Гюнель Рзаева рассказали о деятельности возглавляемых ими музеев, архивов и библиотек в условиях пандемии.
В конце вебинара участников еще раз поздравили с «Международным днем музеев 18 мая» и пожелали успехов в их дальнейшей деятельности.