17.06.2021-ci il tarixində AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəyləri dövləti” adlı sərginin açılış mərasimi keçiriləcək.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 5 yanvar 2021-ci il tarixli sərəncamı ilə 2021-ci ili Azərbaycan Respublikasında “Nizami Gəncəvi İli” elan etmişdir. Həmçinin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafında böyük rol oynamış Azərbaycan Atabəyləri dövlətinin yaranmasının bu il 885 yaşı tamam olur. Belə ki, Sərginin məqsədi dahi Nizami Gəncəvi və onun yaşadığı dövlətin həyatını tarixi eksponatlar vasitəsilə nümayiş etdirməkdir.
Sərginin kuratoru Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri Səbuhi Əhmədov xəbər verib ki, Muzeyin Kitabxanasında və Arxeologiya, Etnoqrafiya, Köməkçi tarixi fənn materialları, Numizmatika, Xüsusi, Silahlar və bayraqlar fondlarında qorunan tarixi eksponatlar nümayiş olunmaq üzrə ümumilikdə 250 eksponat Sərgidə istifadə edilmişdir.
Eksponatlar XII – XIII əsrin əvvəllərinə aid olub Azərbaycanın əsasən Gəncə, Beyləqan, Bərdə, Mingəçevir, Şabran, Naxçıvan şəhərlərində aşkar olunmuşdur. Bəzi eksponatlar ilk dəfə olaraq ziyarətçilərə təqdim olunacaq. Misal üçün, nümayiş olunan eksponatlar sırasında əski əlifba ilə hazırlanaraq 1909-cu ildə Gəncədə nəşr olunmuş müəllifi Mirzə Məhəmməd Axundov olan “Şeyx Nizami. Tərcümeyi-halı” kitabçası xüsusi maraq doğurur.

В 2021 году будет отмечаться 880-летие со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 5 января текущего года 2021 год объявлен в Азербайджанской Республике «Годом Низами Гянджеви». Также в этом году исполняется 885 лет со дня основания Азербайджанского государства Атабеков, сыгравшего большую роль в развитии азербайджанской государственности. Принимая во внимание вышесказанное, в Национальном музее истории Азербайджана НАНА будет организована выставка «Низами Гянджеви и государство атабеков Азербайджана».
Цель выставки – продемонстрировать жизнь великого Низами Гянджеви и исторический период, в котором он жил и творил, с помощью исторических экспонатов. Как сообщил куратор выставки заведующий отделом научной экспозиции и организации выставок Сабухи Ахмедов, всего для показа на выставке было отобрано 250 экспонатов.
На выставке будут представлены экспонаты фондов Археологии, Этнографии, Вспомогательных исторических дисциплин, Оружия и знамен, Нумизматики, Специального фонда, и экспонатов, хранящихся в библиотеке.
Экспонаты относятся к началу XII-XIII веков и были найдены в основном в городах Азербайджана – Гяндже, Бейлагане, Барде, Мингячевире, Шабране, Нахчыване и др. Ряд экспонатов будут представлены посетителям впервые. Например, среди представленных экспонатов особый интерес представляет книжка «Шейх Низами. «Биография» автора Мирза Мухаммада Ахундова, написанная старым алфавитом и изданная в Гяндже в 1909 году.