Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin keçmiş hərbi qulluqçusu, manqa komandiri, II Vətən müharibəsinin şəhidi Qədirli İsmayıl Elçin oğlu 1998-ci il sentyabrın 16-da Biləsuvar rayonunda anadan olub. 2015-ci ildə orta məktəbi bitirib, 2017-2018-ci illərdə hərbi xidmətdə olub. Nümunəvi xidmətinə və yüksək nizam-intizamına görə hərbi hissə komandiri tərəfindən təşəkkürnamə ilə təltif edilmişdir.
II Vətən müharibəsi başlayanda könüllü olaraq cəbhəyə yola düşüb. İlkin olaraq Ağcabədi, sonra isə Cəbrayıl uğrunda gedən döyüşlərə qatılır. Qubadlı, Füzuli, Hadrut və Xocavənd uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak edib. Xocavəndin Qırmızı Bazar qəsəbəsi yaxınlığında gedən döyüşlərdə şəhid olub. Şəhid İ.Qədirli 28 oktyabr tarixində Biləsuvar şəhərində dəfn olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən Qədirli İsmayıl ölümündən sonra "Vətən uğrunda" və "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilmişdir.
Şəhidin şəxsi əşyaları Muzeyə Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin əməkdaşı Nigar Əhmədlinin vasitəsilə təqdim edilib.

В Музей переданы личные вещи шехида
Военнослужащий Вооруженных сил Азербайджана, командир подразделения, шехид Отечественной войны Гадирли Исмаил Эльчин оглы родился 16 сентября 1998 года в Билясуварском районе. В 2015 году окончил школу , в 2017 году его призвали в армию. За проявленную доблесть за период службы его семье было направлено благодарственное письмо от командира воинской части, в которой он служил.
Когда 27 сентября началась Отечественная война, Исмаил записался добровольцем. На фронт он отправился 9 октября. Сначала он был отправлен в Агджабади, а 14 октября он уже сражался в бою за Джебраил. Позже Исмаил Гадирли принял активное участие в боях за Губадлы, Физули, Гадрут и Ходжавенд. Погиб в бою у поселка Красный Базар Ходжавенда. 28 октября был похоронен в Билясуваре.
Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 15.12.2020 Гадирли Исмаил за участие в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана и достойное исполнение своих обязанностей при выполнении поставленных задач, посмертно награжден медалью «За Родину».
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 29.12.2020 Гадирли Исмаил за личное мужество и отвагу, проявленные при участии в боевых действиях по освобождению Джебраильского района Азербайджана посмертно награжден медалью «За освобождение Джебраила»
Личные вещи шехида передали в музей через сотрудницу отдела научно-массовой работы и образования Нигяр Ахмедли.