Avqustun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Xalq artisti Bülbülün Şuşa şəhərindəki ev-muzeyinin bərpa işlərindən sonra açılışı olub. Muzeyin bərpa layihəsinin tərtib edilməsi və ekspozisiyasının qurulması işini həyata keçirən Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən muzeyin ekspozisiya planının tərtib edilməsinə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov cəlb olunmuşdur.
Ekspozisiya planı tərtib edilərkən Azərbaycanın Rusiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Polad Bülbüloğlunun xatirələri, tövsiyyə və məsləhətləri nəzərə alınmış, həmçinin 1982-1992-ci illərdə fəaliyyət göstərmiş ev-muzeyin tarixi fotoları cəlb edilmiş, məhşur xanəndə və musiqişünas alimin həyatı ilə bağlı faktlar, mövcud kino və fotomateriallar öyrənilmişdir. İki otaqdan ibarət olan ekspozisiyada ənənəvi və interaktiv vasitələrdən istifadə etməklə XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinin ab-havası yaradılmış, Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətlər göstərmiş, professional vokal məktəbinin təşəkkülü və təkamülündə mühüm rol oynamış Xalq artisti Bülbülün həyat və fəaliyyəti, Azərbaycan mədəniyyətindəki rolu göstərilmişdir.

Сотрудник Музея участвовал в создании Дома-музея Бюльбюля в Шуше
29 августа Президент Азербайджанской Республики Илхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие на открытии Дома-музея народного артиста Бюльбюля в Шуше после восстановительных работ. Министерством культуры, работающим над проектом реставрации музея и созданием экспозиции, к работе над экспозиционным планом в создании дома-музея был привлечён заведующий отделом организации научной экспозиции и выставок Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов.
При составлении плана экспозиции были учтены воспоминания, рекомендации и советы Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджана в России Полада Бюльбюльоглу, а также были изучены исторические фотографии дома-музея, действовавшего в 1982-1992 гг., факты из жизни известного певца и музыковеда, доступные фильмы и фотографии. Экспозиция расположена в двух залах, где с помощью традиционных и интерактивных средств создана атмосфера конца XIX - начала XX века, представлены жизнь и деятелность Народного артиста Бюльбюля, внёсшего большой вклад в развитие азербайджанской музыкальной культуры и сыгравшего важную роль в становлении и развитии профессиональной вокальной школы.