8-10 sentyabr 2021-ci il tarixlərində Türkiyənin Samsun şəhərində Ondoqquz May Universiteti tərəfindən "Sənətkarların görüşü" adlı onlayn formatda beynəlxalq simpozium və sərgi keçirilir.
Simpoziumda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı Sahibə Ələkbərova “Qarabağda ermənilər tərəfindən dağıdılmış muzeylərimiz: dünən və bu gün” ("Karabağda ermeniler tarafından tahrip edilen müzelerimiz, dün ve bugün") adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi, uzun illər erməni vandalları tərəfindən işğala məruz qalmış ərazilərimizdə yüzlərlə eksponatı dağıdılmış, yandırılmış, talan edilmiş muzeylərin acı aqibətindən bəhs edib. Həmçinin bildirib ki, Qarabağ maddi-mədəniyyət nümunələrini özündə əks etdirən muzeylərin təbliğ edilməsi və bu istiqamətdə elmi tədqiqatların və araşdırmaların aparılması muzeyşünasların qarşısında duran ən önəmli vəzifələrdəndir.

Сотрудник Музея выступил на Международном симпозиуме
Сотрудник Музея выступил на Международном симпозиуме 8-10 сентября 2021 года в Самсуне, Турция – Самсунский Университет 19 мая в онлайн-формате проводит Международный симпозиум и выставку «Встреча искусствоведов».
Сотрудник Национального Музея Истории Азербайджана НАНА Сахиба Алекперова выступила на симпозиуме с докладом «Наши музеи, разрушенные армянами в Карабахе: вчера и сегодня» Докладчик рассказал о горьких последствиях уничтожения, сожжения сотен экспонатов и разграбленных музеях на наших территориях, которые долгие годы находились под оккупацией армянских вандалов. Она подчеркнула, что популяризация музеев, отражающих материально-культурные образцы и проведение научных исследований в этом направлении - одна из важнейших задач, стоящих перед музеологами.