Bu gün- 18 sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu tarix Şərqdə ilk operanın müəllifi, Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, böyük musiqişünas-alim Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə əlaqədardır. Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan musiqi sənətinin inkişafında misilsiz xidmətlərini nəzərə alaraq 1995-ci il 18 sentyabr tarixində ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən sərəncam imzalandı. Həmin tarixdən etibarən sərəncama əsasən Ü.Hacıbəylinin doğum günü Milli Musiqi Günü kimi ölkə miqyasında keçirilməyə başladı.
18 sentyabr 1885-ci ildə Qarabağda Ağcabədi kəndində anadan olmuş Ü.Hacıbəyli uşaqlıq, ilk gənclik illəri Şuşada keçmiş, ilk təhsilini də burada almışdır. Valideynləri Ağcabədidən Şuşaya köçdükdən sonra Üzeyir ilk təhsilini buradakı iki sinifli rus-türk məktəbində almışdır. Şuşanın zəngin musiqi-ifaçılıq ənənələri Hacıbəyovun musiqi tərbiyəsinə xüsusi təsir göstərmişdir.
Bəstəkar, klassikanı muğamla sintez etməklə, Azərbaycanın musiqi tarixində yeni bir səhifə açdı. Onun şah opera əsərləri bunlardır: “Leyli və Məcnun", "Koroğlu", "Şeyx Sənan "," Firuzə " və başqaları, musiqili komediyalar: "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan "," Ər və arvad "və s. Eyni zamanda Azərbaycan SSR və Azərbaycan Respublikası himnlərinin müəllifi idi.
Qeyd edək ki, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığı, həyat və fəaliyyəti ilə bağlı bir çox materiallar qorunur: Ü.Hacıbəylinin anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunmuş medal, yubiley nişanı (Köməkçi tarixi fənn materiallar fondu. P.A.Xryunov. 1966 il. Moskva zərbxanası; tiraj – 531), qrammafon valı, barelyef və Ü.Hacıbəylinin anadan olmasının 70 illiyi münasibətilə hazırlanmış vaza, (Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondu), “Şah Abbas və Xurşud banu” operasının librettosu, afişalar, not yazısı, foto şəkillər (Sənədli mənbələrin elmi fondu şöbəsi), foto-neqativ (Üzeyir Hacıbəyli iş otağında.Foto-neqativ materialları fondu).
Xatırladaq ki, 18 sentyabr 2021-ci il tarixində Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə Üzeyir Hacıbəyli XIII Beynəlxalq Musiqi Festivalı Şuşada keçiriləcək.

Сегодня, 18 сентября, в нашей стране отмечается как День Национальной Музыки. Эта дата связана с днем рождения Узеира Гаджибейли, автора первой на Востоке оперы, основоположника профессиональной музыки Азербайджана, великого музыковеда. Принимая во внимание огромный вклад Узеира Гаджибейли в развитие азербайджанской музыки, Указом Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева от 18 сентября 1995 года этот день по всей стране отмечается как День Национальной Музыки. У. Гаджибейли родился 18 сентября 1885 года в селе Агджабеди Шуши, детство и раннюю юность провел в Шуше и здесь получил первое образование. После переезда родителей из Агджабади в Шушу Узеир получил здесь начальное образование в двухклассной русско-турецкой школе. Богатые музыкально-исполнительские традиции Шуши оказали особое влияние на музыкальное образование Гаджибекова. Композитор открыл новую страницу в истории азербайджанской музыки, синтезируя классику с мугамом.
Шедеврами азербайджанских оперных произведений являются: «Лейли и Меджнун», «Кероглу», «Шейх Санан», «Фируза» и др., музыкальные комедии: «Не та, так эта», «Аршин мал алан», «Муж и жена» и др. Он также является автором гимнов Азербайджанской ССР и Азербайджанской Республики. Следует отметить, что в фондах Национального Музея истории Азербайджана НАНА хранятся материалы, касающиеся творчества, жизни и деятельности Узеира Гаджибекова: Медаль посвященная «80-летию со дня рождения Узеира Гаджибекова». П.А.Хрюнов. 1966 год. Московский монетный двор, тираж – 531 (Фонд вспомогательных материалов исторических дисциплин); Ваза, граммофон и барельеф, подготовленные к 70-летию композитора); Либретто оперы «Шах Аббас и Хуршуд Бану» (Фонд подарков и памятных предметов); Афиши, нотные записи, фотографии (Научно-фондовый отдел документальных источников).
Напомним, что 18 сентября 2021 года в Шуше состоится 13-й Международный музыкальный фестиваль имени Узеира Гаджибейли, организованный Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры Азербайджанской Республики и Союзом композиторов Азербайджана.