Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Emin Dadaşov və Numizmatika və epiqrafika elmi-fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova bir aylıq müddətə “Horizon 2020” layihəsi çərçivəsində “Humanitar elmlərdə elmi mübadilə və akademik mədəniyyət (Avropa və Qaradəniz regionu, XVIII əsrin sonu – XXI əsr)” istiqaməti üzrə Şota Rustaveli adına Batumi Dövlət Universitetinə (Gürcüstan) ezam olunublar.
Qeyd edək ki, layihənin Azərbaycan üzrə milli koordinatoru Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Antik dövr arxeologiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənovdur.
25 avqust – 25 sentyabr tarixlərini əhatə edən ezamiyyət müddətində həyata keçirilən bu layihədə tədqiqatçıların əsas məqsədi layihənin mövzusuna müvafiq olaraq faktiki material toplamaq və elmi mübadiləni genişləndirməkdir.
Tədqiqatçılar Ş.Rustaveli adına Batumi Dövlət Universitetinin rektoru, t.ü.e.d., professor-arxeoloq Merab Xalvaşi və digər təcrübəli alimlərinin iş metodikası ilə tanış olmuş, elmi müzakirələrdə iştirak etmişlər.
Ezamiyyət dövründə gənc alimlər Batumi muzeylərinin arxeoloji, numizmatik və foto kolleksiyaları ilə də tanış olmuş, elmi mübadilə xarakterli görüşlər keçirmiş, qeyd olunan Universitetin kitabxanasında tədqiq etdikləri mövzular üzrə elmi araşdırmalar aparmış və ədəbiyyat toplamışlar.
Muzey əməkdaşları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin nəşrələrini gürcüstanlı həmkarlara hədiyyə ediblər.

Заведующий Отделом международных связей и работы с общественностью Национального Музея Истории Азербайджана НАНА Эмин Дадашов и старший научный сотрудник научно-фондового отдела «Нумизматика и эпиграфика», д.ф.п.и. Айгюн Мамедова сроком на один месяц в рамках проекта «Horizon 2020» командированы в Батумский Государственный Университет имени Шота Руставели (Грузия) по направлению «Научный обмен и академическая культура в гуманитарных науках (Европа и Черноморский регион, конец XVIII века - XXI век)».
Национальным координатором проекта в Азербайджане является заведующий Отделом археологии Института археологии и этнографии, д.ф.п.и. Заур Гасанов. Основная цель исследователей в этом проекте, который продлится с 25 августа по 25 сентября, - собрать фактический материал и расширить научный обмен в соответствии с темой проекта.
Исследователи познакомились с ректором Батумского Государственного Университета имени Ш. Руставели, доктором имторических наук, профессором-археологом Мерабом Халваши и другими опытными преподавателями и приняли участие в научных дискуссиях.
Они также ознакомились с соответствующей литературой в университетской библиотеке. Сотрудники музея подарили грузинским коллегам издания Национального Музея Истории Азербайджана.