AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsi II Vətən müharibəsinə həsr olunmuş "Məktəbli etirafları: müharibə, fəsadlar, zəfər" adlı tədbir keçirib.
Onlayn keçirilmiş tədbirdə muzey əməkdaşları, Gəncə şəhər 13 saylı və 24 saylı tam orta məktəbin, Z.Əliyeva adına Bərdə şəhər texniki fənlər təmayüllü lisey-məktəbin, Nəsimi rayon Texniki-Humanitar liseyin müəllim və şagird kollektivi iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi açıb. O, tədbir iştirakçılarını muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı adından salamlayıb və bildirib ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fəaliyyətində uşaq, yeniyetmə və gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi həmişə vacib məsələlərdən biri olmuşdur. F.Şəmsi bu məqsədlə muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən II Vətən müharibəsinə həsr olunmuş müxtəlif silsilə tədbirlər, görüşlər, dəyirmi masalar keçirtməyi planlaşdırdığını qeyd edib.
Daha sonra Şöbənin əməkdaşı Qənirə Qafarlı çıxış etdi. Qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə muzey tərəfindən orta məktəb şagirdlərinə şəhidlərimizi tanıtmaq, Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü haqqında ətraflı məlumat vermək məqsədi ilə müxtəlif maarifləndirici tədbirləri keçirilir.
Sonda muzeydə fəaliyyət göstərən “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgiyə virtual ekskursiya nümayiş olunub. Virtual ekskursiya iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

В музее прошло онлайн-мероприятие, посвященное II Отечественной войне
В Национльном Музее Истории Азербайджана НАНА по инициативе Отдела инноваций и образовательных программ состоялось мероприятие «Признания учащихся: война, последствия, победа», посвященное II Отечественной войне.
В мероприятии приняли участие сотрудники музея, учителя и учащиеся средней школы № 13 и № 24 города Гянджа, Бардинского лицея-школы имени З.Алиевой, Насиминского районного технико-гуманитарного лицея. Мероприятие открыла заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси.
Она приветствовала участников от имени генерального директора музея, академика Наили Велиханлы и подчеркнула, что воспитание детей, подростков и молодежи в духе патриотизма всегда было одним из важных вопросов в деятельности Национального Музея Истории Азербайджана. С этой целью сотрудники отдела инноваций и образовательных программ музея до Дня Победы планируют провести серию мероприятий, встреч и круглых столов, посвященных Отечественной войне. Затем выступила сотрудница отдела Ганира Гафарлы. Она отметила, что во время 44-дневной войны проводились мероприятия с целью представить наших шехидов, подробно рассказать об агрессии Армении против Азербайджана и, что в настоящее время в этом направлении проводятся различные просветительские мероприятия.
В завершение была продемонстрирована виртуальная экскурсия по выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», посвященной блестящей победе Азербайджана в Отечественной войне и освобождению наших земель, которая в настоящее время действует в Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА. Виртуальная экскурсия участниками была встречена с большим интересом.