2005-ci il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, hər il oktyabnn 13-ü müstəqil Azərbaycan dəmir yolunun yarandığı gün - Azərbaycan dəmir yolu işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2009-cu il 20 iyul tarixli Sərəncamı ilə isə "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC yaradıldı.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr və Foto-neqativ materialları fondlarında Azərbaycan dəmiryolu tarixinə aid materiallar qorunur: alınma tarixi 1970 ci il olan “Bakı Dəmir yolunun tikintisi” foto-neqativ, alınma tarixi 2002 ci il olan “Dəmir yolu vağzalının işçiləri. Bakı. 1915 ci il” foto-neqativ, alınma tarixi 1977-ci il olan “Bakı elektrik dəmiryolu stansiyasının deposu. 10 oktyabr 1926-cı il” fotoşəkil və bukletlər.

13 октября - профессиональный праздник железнодорожников Азербайджана
Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева с 2005 года 13 октября отмечается в Азербайджанской Республике, как профессиональный праздник железнодорожников. А распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 20 июля 2009 года создано ЗАО «Азербайджанские железные дороги».
Отметим, что в фондах документальных источников и фотонегативных материалов Национального Музея Истории Азербайджана НАНА хранятся материалы, связанные с историей Азербайджанской Железной Дороги: фотонегатив «Строительство Бакинской железной дороги» передан музею в 1970 году, «Работники железнодорожного вокзала. Баку. 1915 г.» передан в 2006 г.; фото - «Депо Бакинской электрической железной дороги. 10 октября 1926 г. " передан в 1977г.