Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda 44 günlük Vətən müharibəsi qəhrəmanları Anar Əliyev və Adil Əfəndiyevə məxsus şəxsi əşyalar qorunur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin polkovnik-leytenantı, Naxçıvan Əlahiddə Ümumqoşun Ordusunun Xüsusi Təyinatlı Bölməsinin Komandiri, İkinci Vətən müharibəsinin şəhidi Anar Vaqif oğlu Əliyev 1980-cı il avqustun 28-də Kəlbəcər rayonunun Boyaqlı kəndində anadan olub. 1995-1997-ci illərdə Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseydə, 1997-2001-ci illərdə isə Bakı Ali Birləşmiş Komandanlıq Məktəbində təhsil alıb. Anar Əliyev 2001-ci ildən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında xidmət edib.Azərbaycan Ordusunun polkovnik-leytenantı olan Anar Əliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Xocavəndin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə savaşıb.
Anar Əliyev oktyabrın 21-də Xocavənd döyüşləri zamanı Tuğ istiqamətində şəhid olub. Oktyabrın 25-i II Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
(25.06.2004) — "Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 10 illiyi" yubiley medalı
(26.06.2008) — "Qüsursuz xidmətə görə" 3-cü dərəcəli medalı
(30.06.2008) — "Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 90 illiyi" yubiley medalı
(25.06.2011) — "Vətən uğrunda" medalı
(24.06.2013) — "Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 95 illiyi" yubiley medalı
(26.06.2014) — "Qüsursuz xidmətə görə" 2-ci dərəcəli medalı
(21.11.2015) — "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 3-cü dərəcəli medalı
(18.10.2017) — "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 2-ci dərəcəli medalı
(25.06.2018) — "Şücaətə görə" medalı
(26.06.2018) — "Qüsursuz xidmətə görə" 1-ci dərəcəli medalı
(09.12.2020) — "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" adı (ölümündən sonra)
II Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq nümayiş etdirən hərbçilərimizdən biri də Adil Əfəndiyevdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin tibb xidməti leytenantı, Vətən müharibəsinin şəhidi Adil Qədir oğlu Əfəndiyev 12 avqust 1995-ci ildə Qazax rayonunda anadan olub. 2001-ci ildə rayonun Mehdi Hüseyn adına məktəb-liseyində 1 ci sinifə başlayır. 2012-ci ildə həmin məktəbi əla qiymətlərlə bitirdikdən sonra, 2012-2018-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetində (ATU) ali təhsil alıb. Hərbi həkim ixtisası alan Adil universiteti bitirib təyinatla Naxçıvan Muxtar respublikasının Culfa rayonuna göndərilir. Burada tibb xidməti rəisi vəzifəsində çalışır. Adil Əfəndiyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Xocavəndin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan hərbçilərə yerindəcə yardım edib. Adil Əfəndiyev oktyabrın 21-də Xocavənd döyüşləri zamanı şəhid olub. Oktyabrın 25-I Qazax rayonunda dəfn olunub.
Qeyd edək ki, bu iki qəhrəmanı birləşdirən onların eyni gündə şəhidlik zirvələrinə ucalmaları idi. Döyüş yoldaşlarının dediklərinə görə, Anar Əliyev qəfildən gözündən vurulmuşdu. Ona ilk tibbi yardım edən leytenant Adil Əfəndiyev olur. Əsasnaməyə görə, zabiti feldşer və ya sanitar çıxarmalı olsa da, israrla Adil Əfəndiyev qabağa atılır. Anar Əliyevin gözünə iynə vurur. Lakin, yaxınlıqda olan qarşı tərəfin açdığı güllə Adil Əfəndiyevin ürəyinə dəyir, həmçinin, qarşı tərəfin atdığı əl qumbarası onların yaxınlığında partlayır. Komandirin son sözü və son əmri "üstümü örtün" olmuşdur. Çünki, o, çox qan itirmişdi və üşüyürdü, həmçinin, bədəni soyuyurdu. Açılan intensiv atəş və əl qumbarasından ağır yaralanan polkovnik-leytenant Anar Əliyev və leytenant Adil Əfəndiyev şəhid olurlar.
Şəhid Anar Əliyev və şəhid Adil Əfəndiyevin şəxsi əşyaları muzeyin Vətən müharibəsi fonduna muzey əməkdaşı Esmira Rəhimova vasitəsilə təhvil verilib.

В Фонде Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана хранятся личные вещи героев 44-дневной Отечественной войны Анара Алиева и Адиля Эфендиева.
Шехид Второй Отечественной войны полковник-лейтенант ВС Азербайджана, командир подразделения спецназа Нахчыванской общевойсковой армии, Анар Вагиф оглы Алиев родился 28 августа 1980 года в селе Бояглы Кельбаджарского района. В 1995-1997 годах учился в Военном лицее имени Джамшида Нахчыванского, а в 1997-2001 годах – в Бакинской Высшей Объединенной Школе Командиров. С 2001 года Анар Алиев служил в Вооруженных силах Азербайджана.
Полковник-лейтенант Анар Алиев во время Отечественной войны, начатой вооруженными силами Азербайджана 27 сентября 2020 года с целью освобождения оккупированных Армений азербайджанских земель и восстановления территориальной целостности, участвовал в боях за Ходжавенд.
Анар Алиев погиб 21 октября в ходе боев за Ходжавенд, в направлении села Туг. Он похоронен 25 октября на II Аллее шехидов.
Шехид Отечественной войны лейтенант медицинской службы Вооруженных сил Азербайджана Адиль Эфендиев, проявивший героизм в ходе боевых действий, родился 12 августа 1995 года в Газахском районе. В 2001 году поступил в первый класс районной школы-лицея имени Мехти Гусейна. Окончив школу с отличием в 2012 году, в 2012-2018 годах продолжил образование в Азербайджанском медицинском университете (АМУ). Получив диплом по специальности военного врача, он был направлен в Джульфинский район Нахчыванской Автономной Республики. Здесь он работал на должности руководителя медслужбы. Старший лейтенант спецназа, военный врач Адиль Эфендиев во время Отечественной войны, начатой 27 сентября 2020 года Вооруженными силами Азербайджана с целью освобождения оккупированных Арменией азербайджанских земель и восстановления территориальной целостности Азербайджана, непосредственно на поле боя оказывал помощь раненым в боях за освобождение Ходжавенда. Адиль Эфендиев погиб 21 октября в ходе боев за Ходжавенд. Похоронен 25 октября в Газахском районе.
Этих двух героев объединяет то, что они погибли в один день. По словам боевых друзей, Анар Алиев был ранен в глаз. Несмотря на то, что по уставу раненых офицеров с поля боя должны выносить фельдшеры или санитары, Адиль Эфендиев сам первым бросился к раненому и оказал ему первую помощь, сделав укол в глаз. Однако, вражеская пуля, попав в сердце, настигла и его. Также рядом с ними взорвалась ручная граната. Последнее, что смог сказать Анар Алиев, это – «укройте меня». Поскольку он потерял много крови, его трясло от холода.
Отметим, что материалы шехидов Анара Алиева и Адиля Эфендиева передала в Национальный Музей Истории Азербайджана заведующая Фондом документальных источников Эсмира Рагимова.