Azərbaycanın milli mədəni irsini toplayaraq tədqiq və təbliğ edən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ölkəmizin aparıcı elmi-tədqiqat və mədəni–maarif mərkəzlərindən biridir. Əsası 1920-ci ildə qoyulan və hal-hazırda ölkənin ən böyük muzeyi olan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi 2020-ci ildə özünün 100 illik yubileyini qeyd edib. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində 25 oktyabr 2021-ci ildə “Muzey - XXI əsrdə. Klassikliklə interaktivliyin nisbəti problemləri” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirildi. Konfrans pandemiya şəraiti ilə əlaqədar olaraq onlayn formatda baş tutdu.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı Gürcüstan, Qazaxstan, Rusiya, Türkiyə, Ukraynadan alimlər və mütəxəssislər iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açaraq muzeyin tarixi inkişafı haqqında ətraflı məlumat verdi, 100 illik yubiley çərçivəsində görülmüş işlər barədə bəhs etdi və konfrans iştirakçılarına uğurlar arzuladı.
Konfrans seksiyalar üzrə davam etdi. Konfrans iştirakçılarının “Muzeylərin “gizli” həyatı”, “Kəmiyyət və keyfiyyət”, “Məqsədli kapital” və “Muzey menecmenti” istiqamətlərində məruzələri dinləyicilər tərəfindən maraqla qarşılandı. Sonda mövzular üzrə müzakirələr aparıldı.

Национальный Музей Истории Азербайджана, занимающийся сбором, исследованием и популяризацией национального культурного наследия Азербайджана, является одним из ведущих научно-исследовательских и культурно-просветительских центров. Национальный Музей Истории Азербайджана, основанный в 1920 году и в настоящее время являющийся крупнейшим музеем в стране, в 2020 году отметил свое 100-летие. В рамках мероприятий, посвящённых 100-летию Национального Музея Истории Азербайджана, 25 октября 2021 года состоялась Международная Научная Конференция «Музей в ХХI веке. Проблемы соотношений классического и интерактивного». В связи с пандемией конференция проводилась в онлайн-формате.
Наряду с Азербайджаном на конференции приняли участие ученые и специалисты из Грузии, Казахстана, России, Турции и Украины. Открывая конференцию, Генеральный директор Национального Музея Истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы дала подробную информацию об историческом развитии музея, рассказала о проделанной работе в рамках 100-летия и пожелала успехов участникам конференции. Конференция продолжила свою работу по секциям. Доклады участников конференции на темы «Тайная» жизнь музеев», «Количество и качество», «Целевой капитал» и «Музейный менеджмент» были встречены аудиторией с большим интересом. В завершение состоялись обсуждения по темам сделанных докладов.