Bu gün- 29 oktyabr Türkiyədə Cümhuriyyət bayramıdır. Bu bayram 1923-cü ildə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin qərarı və Mustafa Kamal Atatürkün rəhbərliyi ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin elan olunması münasibəti ilə qeyd edilir.
Mustafa Kamal Atatürk bu gün dillər əzbəri olan “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimiz, kədəri bizim kədərimizdir. Azərbaycan bizim qardaşımızdır. Heç nəyə baxmayaraq ona yardım etmək borcumuzdur” - bəyanatını Azərbaycanın Türkiyədəki ilk diplomatı, dostu İbrahimbəy Əbilov vasitəsilə bütün dünyaya bəyan etmişdir. Mustafa Kamal Atatürk İbrahim Əbilovu anadolu türklərindən ayırmamış, daim ona qarşı yüksək dostluq, qardaşlıq münasibəti bəsləmiş və bu doğmalıq münasibəti tarixə dərin izlər salmışdır.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda Mustafa Kamal Atatürk tərəfindən “Azərbaycanın hörmətli səfirinə, qardaşım İbrahim Əbilova. 28 oktyabr 1921. Ankara” sözləri yazılmış tarixi fotoşəkil qorunur və bu avtoqraf yenilməz türk liderinin Azərbaycan diplomatına xüsusi ehtiramını aydın əks etdirir.
Bundan başqa, Atatürkün İbrahim Əbilovu ən etibarlı adamı kimi Türkiyə ordusunun böyük hücum hazırlıqları dövründə ön cəbhəyə dəvət etməsi, onu döyüş diviziyaları ilə tanış etməsi, zabitlərlə görüşdürməsi, həmçinin onunla məsləhətləşməsi Mustafa Kamal Atatürk ilə Əbilov arasında dostluq münasibətlərinin yüksək dərəcədə olmasından xəbər verir.
Həmçinin muzeyin Sənədli mənbələr fondunda Azərbaycanın ilk diplomatlarından biri İbrahim Əbilovun fəaliyyəti ilə bağlı bir neçə sənəd və fotoşəkillər də qorunub saxlanılır. Muzey kolleksiyasında mühafizə edilən həmin materiallar arasında Əbilovun diplomatik sənədi, həyat yoldaşının öz əli ilə qələmə aldığı xatirələri dövrün tarixini araşdıranlar üçün əhəmiyyətlidir.

Сегодня, 29 октября, в Турции отмечается День Республики. Этот праздник отмечается по случаю решения Великого национального собрания Турции в 1923 году и провозглашения Турецкой республики под руководством Мустафы Кемаля Ататюрка.
Известная всем фраза Мустафа Кемаля Ататюрка «Радость Азербайджана – это наша радость, его печаль – это наша печаль. Азербайджан – наш брат. Наш долг – помочь ему, несмотря ни на что», сказанная им Ибрагимбею Абилову, первому дипломату Азербайджана в Турции и другу турецкого лидера, стала заявлением для всего мира.
Мустафа Кемаль Ататюрк не отделял Ибрагима Абилова от анатолийских турок, между ними всегда был высокий уровень дружбы и братства, и эти близкие отношения оставили глубокие следы в истории.
В Фонде документальных источников Национального Музея Истории Азербайджана хранится фото исторического значения, подписанное Мустафа Кемаль Ататюрком – «Уважаемому послу Азербайджана, моему брату Ибрагиму Абилову. 28 октября 1921 г. Анкара», и тот автограф ярко отражает особое уважение непобедимого лидера Турции к азербайджанскому дипломату.
Помимо этого, приглашение Ататюрком Ибрагима Абилова как самого надежного человека на фронт во время больших боевых приготовлений турецкой армии, его знакомство с боевыми подразделениями, встречи с офицерами, а также консультации с ним свидетельствуют о высоком уровне дружеских отношений между Мустафой Кемалем Ататюрком и И.Абиловым.
В фонде документальных источников музея также хранится ряд документов и фотографий, связанных с деятельностью одного из первых дипломатов Азербайджана Ибрагима Абилова. В коллекции музея хранятся дипломатический документ И.Абилова и воспоминания, написанные его женой, имеющие историческую важность для тех, кто изучает историю того периода.