Məmmədov Tural Tariyel oğlu 5 noyabr 1999-cu ildə Daşkəsən rayonunda anadan olub. 2000-ci illərdə ailəsi ilə birlikdə Bakıya köçüb. Tural Məmmədov 2006-2015-ci illərdə orta təhsilini Bakı şəhəri M.Rəsulzadə qəsəbəsindəki 99 nömrəli məktəbdə və Mehdiabad qəsəbəsi 1 nömrəli orta məktəbdə aldıqdan sonra 2015-ci ildə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyə daxil olmaqla təhsilini davam etdirib. Səhhəti ilə əlaqədar hərbi məktəbdəki təhsilini yarımçıq qoyub.
2017-2019-cu illərdə həqiqi hərbi xidmətdə olub. Xidmətini ilk olaraq Ağcabədidə, daha sonra Xocavənddə, Harami düzündə yerinə yetirib. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunlarında xidmətdə olarkən vəzifəsi qumbaraatan olub. T.Məmmədov vaxtilə Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalından zorla qovulan göyçəlilərin acı taleyi haqqında hər zaman düşünmüş, düşməndən qisas almağı qarşısına məqsəd qoymuşdur. Müharibə başlamamışdan əvvəl dəfələrlə hərbi xidmətə müraciət etmiş, könüllü qeydiyyatdan keçmişdir.
Tural Məmmədov 2020-cil 28 sentyabr tarixində yenidən hərbi xidmətə çağrılıb. İlk olaraq Gəncədə hərbi təlimlərə qoşulub. Sonra isə Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak etmək üçün həmin bölgəyə yola salınıb. Füzulidən başlayan döyüş yolu Şuşadan keçərək Xankəndiyə kimi davam etmişdi. 300 nəfərlik qrupun tərkibində xüsusi təyinatlılarla birgə döyüşüb, döyüşlərdə qumbaraatan olub. Döyüş əməliyyatları zamanı 6 yaralı əsgərimizi təhlükəli ərazidən uzaqlaşdırmağa müvəffəq olub, tank və digər zirehli texnikaları məhv edib.
T.Məmmədov sonuncu dəfə 5 noyabr 2020-ci il tarixində, doğum günündə ailəsi ilə danışıb. Sonralar əlaqə olmadığından ailəsi narahat olmağa, nigaran qalmağa başlayıb. Hətta şəhid olduğu gün anası Turalı yuxusunda görüb.
T.Məmmədov noyabrın 9-da Şuşa döyüşləri zamanı şəhid olub. 12 noyabrda Xırdalanda şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. Tural Məmmədov vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə “Vətən uğrunda”, “Cəsur döyüşçü”, “Şuşanın azad olunması medalları ilə təltif olunub.
Qeyd edək ki, şəhid Tural Məmmədova məxsus materiallar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunur.

Мамедов Турал Тариэль оглы родился 5 ноября 1999 года в Дашкесанском районе. Он переехал в Баку с семьей в 2000-х годах. Среднее образование Турал Мамедов получил в 2006-2015 годах в школе №99 поселка М.Расулзаде города Баку и в средней школе №1 поселка Мехдиабад. В 2015 году продолжил образование в Военный лицей имени Дж.Нахчыванского. Ему пришлось прервать учебу в военном училище из-за проблем со здоровьем.
В 2017-2019 годах проходил службу в рядах Вооруженных Сил.
Сначала он служил в Агджабеди, затем в Ходжавенде, на равнине Харами. Во время службы в сухопутных войсках служил в должности гранатометчика. Перед началом войны неоднократно обращался в военкомат, записался добровольцем. 28 сентября 2020 года его снова призвали в армию. Первоначально он участвовал в военных учениях в Гяндже. Затем его отправили для участия в боях на направлении Физули. Боевой путь бойца, начавшись от Физули, прошел через Шушу и продолжился до Ханкенди. Он воевал гранатометчиком в группе спецназа из 300 человек. В ходе боевых действий ему удалось вынести из опасной зоны 6 раненых солдат, уничтожить танк и другую бронетехнику противника.
В последний раз он разговаривал со своей семьей в день своего рождения, 5 ноября 2020 года. Позже его семья стала беспокоиться из-за отсутствия связи. Он даже приснился своей матери в день смерти.
Т.Мамедов погиб 9 ноября в ходе боев в Шуше. Похоронен 12 ноября на Аллее шехидов в Хырдалане. За безупречное исполнение своих обязанностей Турал Мамедов награжден медалями «За Родину», «Отважный боец» и «За освобождение Шуши» соответствующими распоряжениями президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Отметим, что материалы, принадлежащие мученику Туралу Мамедову, хранятся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.