Dünya ölkələrinin maraqlarını birləşdirən əlamətdar günlərdən biri də 10 noyabr - Dünya Elm Günüdür.
Beynəlxalq səviyyədə elm gününün qeyd olunması ideyası hələ ötən əsrin ortalarında meydana çıxsa da, ilk dəfə Sülh və İnkişaf naminə Dünya Elm Günü 2001-ci ildə UNESCO-nun Baş Konfransında 1999-cu ildə Budapeştdə keçirilmiş UNESCO-nun və Dünya Elmi Şurasının ortaq birliyi zamanı verilən öhdəliklər çərçivəsində təsis olunub. Bu təşəbbüsün uğurla nəticələnməsi təşkilatçıları bu ənənəni davam etdirməyə həvəsləndirib.
İlk dəfə 2002-ci il noyabrın 10-da keçirilən və həmin vaxtdan etibarən hər il bütün dünyada qeyd olunan Dünya Elm Gününün məqsədi beynəlxalq və milli səviyyədə elmin rolunu yüksəltmək, eləcə də elmin nəticələrinin cəmiyyətin dinc, sabit inkişafına təsirini artırmaqdır.
Dünya elminə böyük töhfələr bəxş edən dövlətlər sırasında olan Azərbaycan elm, təhsil sahəsində əhəmiyyətli nailiyyətlər qazanıb. Çünki ölkəmizdə dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri elm və təhsil sahəsinə göstərilən qayğının ardıcıl davam etdirilməsi, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılmasıdır.
Bu gün elm, təhsil sahəsində muzeylər də respublikanın qabaqcıl mədəni-maarif ocaqları hesab olunur. Yarandığı ilk gündən mədəni-maarif və elmi-tədqiqat müəssisəsi kimi fəaliyyət göstərən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azərbaycan xalqının tarixini əks etdirən maddi sərvətin ekspozisiya və sərgilərdə nümayişi və təbliği, eləcə də onların toplanması, mühafizəsi, tədqiqi və nəşri ilə məşğul olmuşdur. Bu gün muzeyin fondlarında və əksəriyyəti nadir kitablardan ibarət zəngin kitabxanasında 300 mindən artıq tarixi materiallar qorunur.
Muzeyin kolleksiyası tamaşaçıya və tədqiqatçıya ölkəmizin ən qədim dövrdən bu günədək tarixini, xalqımızın keçmişini, məişətini və mədəniyyətini öyrənmək, tariximizlə bağlı istənilən məsələni araşdırmaq imkanı verir. Ekspozisiya və xüsusi sərgilərdə nümayiş olunan minlərlə böyük əhəmiyyətə malik qiymətli eksponatlar hər bir tədqiqatçını və ziyarətçini muzeyin unikal kolleksiyası və bu kolleksiya vasitəsilə təqdim olunan vətən tarixi ilə tanış edir. Məhz bu tədqiqatlar, eləcə də muzeyin təşkil etdiyi bir çox elmi ekspedisiyalar zamanı əldə olunan və bu gün muzeyin fondlarında qorunan qiymətli materiallar ekspozisiyanı, o cümlədən muzey kolleksiyasını zənginləşdirdi, muzeyin ekspozisiyasını bəzədiyi kimi neçə-neçə kitab və dissertasiya üçün mənbə rolunu oynadı.
Həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin bir sıra dünya muzeyləri ilə beynəlxalq əməkdaşlığı və təşkilatçılığı ilə həm muzeydə, həm də onlayn formatda bir sıra sərgi, beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslar və tədbirlər keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, bütün bu fəaliyyəti ərzində dünyanın müxtəlif muzeyləri ilə əməkdaşlıq etmiş, sərgilərdə, beynəlxalq elmi konfranslarda, forumlarda iştirak etmiş, Almaniya, Çexiya, Çin, Qazaxıstan, Monqolustan, Norveç, Rusiya, Türkiyə və b. ölkələrlə qarşılıqlı əlaqələr qurmuş, səyyar sərgilərlə çıxış etmiş Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi hal-hazırda da bu ənənəni davam etdirir.

Одним из знаменательных дней, объединяющих интересы всех стран мира, является Всемирный день науки 10 ноября.
Несмотря на то, что идея празднования Дня науки на международном уровне возникла еще в середине прошлого века, Всемирный день науки за мир и развитие впервые был учрежден на главной конференции ЮНЕСКО в 2001 году в рамках обязательств, взятых на себя ЮНЕСКО и Всемирным Научным Советом в 1999 году в Будапеште. Успех этой инициативы побудил организаторов продолжить эту традицию. Целью Всемирного дня науки, впервые проведенного 10 ноября 2002 г. и с тех пор ежегодно отмечаемого, является повышение роли науки на международном и национальном уровнях, а также усиление влияния результатов науки на мирное и устойчивое развитие общества.
Азербайджан – одна из стран, внесших большой вклад в мировую науку и добившихся значительных успехов в науке и образовании. Потому что одним из основных направлений государственной политики в нашей стране является последовательное продолжение заботы о науке и образовании, сохранение научно-технического потенциала.
Сегодня в области науки и образования музеи также считаются ведущими культурными и образовательными центрами республики. Национальный Музей Истории Азербайджана, с момента своего основания функционирующий как культурное, образовательное и исследовательское учреждение, занимается демонстрацией и популяризацией материальных ценностей, отражающих историю азербайджанского народа в экспозициях и выставках, а также их коллекционированием, хранением, исследованиями и публикациями. В настоящее время в фондах музея и богатой библиотеке, в основном состоящей из редких книг, хранится более 300 000 исторических материалов. Коллекция музея позволяет зрителю и исследователю изучить историю нашей страны с древнейших времен до наших дней, прошлое, быт и культуру нашего народа, изучить любые вопросы, связанные с нашей историей. Тысячи ценных экспонатов, представленные в экспозициях и на специальных выставках, знакомят каждого исследователя и посетителя с уникальной коллекцией музея и историей страны, передаваемой через эту коллекцию. Именно эти исследования, а также ценные материалы, приобретённые во время научных экспедиций, организованных музеем и хранящихся в фондах музея, обогатили экспозицию и музейную коллекцию и послужили источником для многих книг и диссертаций.
Также при международном сотрудничестве Национального Музея Истории Азербайджана с рядом музеев мира был проведен ряд выставок, международных и республиканских научных конференций и мероприятий как в музее, так и в онлайн-формате.
Следует отметить, что на протяжении всей этой деятельности Национальный Музей Истории Азербайджана, сотрудничавший с различными музеями мира, участвовавший на международных выставках, научных конференциях, форумах, наладивший взаимоотношения с такими странами, как Германия, Чехия, Китай, Казахстан, Монголия, Норвегия, Россия, Турция и др., и сегодня продолжает эту традицию.