17 noyabr 2021-ci il tarixində Çinin Pekin şəhərində İpəkyolu Beynəlxalq Muzeylər Alyansı (İBMA)-nın “Rəqəmsallaşma və İnnovasiya: Post-Pandemiya Dövründə Muzeylər” mövzusunda II konfransı keçirilib. Onlayn formatda təşkil olunmuş konfransda Azərbaycan, Belorusiya, Çin, Əlcəzair,Qazaxıstan, Macarıstan, Myanma, Latviya, Lixtnşteyn, Polşa, Rusiya, Serbiya, Tailand muzeylərinin rəhbər və nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı “Rəqəmsallaşma və İnnovasiya: Post-Pandemiya Dövründə Muzeylər” mövzusunda çıxış edərək, muzeyin elmi fəaliyyətindən, eksponatların qorunub mühafizə olunması və bərpa texnologiyasından danışdı. N.Vəlixanlı muzeyin pandemiya dövründəki və hazırki fəaliyyəti haqqında, H.Z.Tağıyevin Xatirə muzeyinin yeni texnologiya-iriölçülü ekranla (touchscreen) təchiz edilməsi, 3D piramida ilə nümayiş olunan sərgilər, 100 illik yubiley ərəfəsində görülən işlər, muzeyin müxtəlif fondlarında qorunan unikal materialların muzeyin rəsmi internet səhifəsi və sosial şəbəkələrdə ziyarətçilərin ixtiyarına verilməsi barədə ətraflı çıxış etdi.
Həmçinin N.Vəlixanlı 2020-ci ildə muzeydə II Qarabağ müharibəsi zamanı yeni Vətən müharibəsi fondunun yaradılmasının böyük təşəbbüs olduğunu vurğulayaraq qeyd etmişdir ki, bu fondun yaradılmasında məqsəd Azərbaycan xalqının bu müharibədə göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi zəfərin nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsidir.
Eyni zamanda, Beynəlxalq Muzeylər Günü ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin təşkilatçılığı ilə “COVID-19 pandemiyası dövründə muzey, arxiv və kitabxanaların fəaliyyətinin təşkili” mövzusunda keçirilmiş vebinarda 2020-ci ilin əvvəlindən dünyanı bürüyən COVID-19 pandemiyası dövründə muzey, arxiv və kitabxanaların fəaliyyəti, elmi işlərin aparılması, sərgilərin və oxucularla işin təşkili zamanı yaranmış çətinliklər və onların həlli ilə bağlı maraqlı çıxışların olduğu da konfrans iştirakçılarının nəzərinə çatdırlmışdır.
Sonda N.Vəlixanlı muzeyin əsas məqsədinin ekspozisiya məkanına yeni nəfəs vermək, xüsusilə pandemiya zamanı muzey işinin fəaliyyətində fasilələrin yaranmasına mümkün qədər yol verməmək olduğunu bildirib.
Konfransda muzeylər arasında beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi, təcrübə mübadiləsinin aparılması haqqında müzakirələr oldu.
Xatırladaq ki, 2018-ci il İpəkyolu Beynəlxalq Muzeylər Alyansı (İBMA)-nın I konfransında akademik Nailə Vəlixanlı alyansın 9 vitse-prezidentdən biri seçilmişdi.

17 ноября 2021 года в Пекине (Китай) состоялась II Конференция Международного Музейного Альянса «Шелковый путь» на тему «Цифровизация и инновации: Музеи в период постпандемии».
В конференции, прошедшей в онлайн-формате, приняли участие руководители и представители музеев Азербайджана, Беларуси, Китая, Алжира, Казахстана, Венгрии, Мьянмы, Латвии, Лихтенштейна, Польши, России, Сербии и Таиланда.
Генеральный директор Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, академик Наиля Велиханлы выступила с докладом «Цифровизация и инновации: Музеи в период постпандемии» и рассказала о научной деятельности возглавляемой организации, технологии хранения и реставрации экспонатов в музее. Она также поделилась информацией о деятельности музея во время и после пандемии, о Мемориальном музее Г.З. Тагиева, оборудованного новой техникой – большим экраном (touchscreen), о выставке с 3D пирамидами, о работе, проделанной накануне 100-летия музея, о наличии уникальных материалов, хранящихся в различных фондах музея, получающих отражение на официальном сайте музея и в социальных сетях.
Н.Велиханлы также подчеркнула, что создание в Музее в 2020 году нового Фонда Отечественной войны для хранения личных вещей наших шехидов и ветеранов войны, сражавшихся и погибших во время Карабахской войны, является большой инициативой, и цель создания фонда – продемонстрировать беспримерный героизм и великую историческую победу азербайджанского народа в Отечественной войне, увековечить память наших шехидов.
Она сообщила, что деятельности музеев, архивов и библиотек во время пандемии COVID-19, которая затронула мир с начала 2020 года, трудностям в проведении научной работы, выставок и работе с читателями, был посвящен вебинар. В заключение Н.Велиханлы отметила: «Наша главная цель – вдохнуть жизнь в экспозицию музея, особенно во время пандемии, чтобы не допустить перебоев в деятельности музея».
Конференция была посвящена расширению международных связей между музеями и обмену опытом.
Отметим, что в 2018 году на I Конференции Международного Музейного Альянса «Шелковый путь» академик Наиля Велиханлы была избрана одним из 9 вице-президентов альянса.