Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mayoru, Vətən müharibəsi şəhidi Məmmədov Xəyal Ağabəy oğlu 18 noyabr 1986 -cı ildə Şəki şəhərində anadan olub. 1993-2001-ci illərdə Şəki şəhər 5 nömrəli tam orta məкtəbdə, 2001-2004-cü illərdə Cəmşid Naxçıvansкi adına Hərbi Liseydə, 2004-2008-ci illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məкtəbində təhsil almışdır. Hərbi xidməti dövründə Türkiyə və Albaniya dövlətlərində hərbi təlimlərdə iştirak etmişdir.
Mayor Xəyal Məmmədov Vətən müharibəsi zamanı Cəbrayılın, Hadrutun, Füzulinin, Zəngilanın və Qubadlının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmiş, həmçinin yaralı hərbçiləri döyüş meydanından çıxarmışdır. Xəyal Məmmədov oktyabrın 20-də Qubadlı döyüşləri zamanı şəhid olmuş və Şəki şəhərində dəfn edilmişdir.
X.Məmmədov "Azərbaycan Respublikasın Silahlı Qüvvələrinin 95 illiyi" yubiley medalı (2013-cü il), "Qüsursuz xidmətə görə" 3-cü dərəcəli medalı (2015-ci il), "Azərbaycan Ordusunun 100 illiyi" yubiley medalı (2018-ci il), "Vətən uğrunda" medalı (ölümündən sonra), 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni (ölümündən sonra), "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalı (ölümündən sonra), "Qubadlının azad olunmasına görə" medalı (ölümündən sonra) ilə təltif olunmuşdur.
Qeyd edək ki, mayor Xəyal Məmmədovun 2020-ci il oktyabrın 7-də döyüşdən əvvəl ailəsinə yazdığı son məкtubu və şəxsi əşyaları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunur. Məktubda qeyd olunur (olduğu kimi): “Mən gedirəm vətəni qorumağa. Müqəddəs vəzifəmin icrasına. Ailəm və övladlarım Allaha əmanət olsun. Hər kəs haqqını halal etsin. Vətən sağ olsun”.

Майор Вооружённых Сил Азербайджана, шехид Отечественной войны Мамедов Хаял Агабек оглы родился 18 ноября 1986 года в городе Шеки. В 1993-2001 годах учился в средней школе № 5 города Шеки, в 2001-2004 годах – в Военном лицее имени Джамшида Нахчыванского, в 2004-2008 годах – в Азербайджанском Высшем Военном училище имени Гейдара Алиева. В период службы в армии он участвовал в учениях, проходивших в Турции и Албании.
Майор Хаял Мамедов во время Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, сражался в боях за освобождение Джебраила, Гадрута, Физули, Зангелана и Губадлы а также помогал раненным уходить с поля боя. Хаял Мамедов был убит в боях за Губадлы 20 октября. Похоронен он в Шеки.
В период службы в армии Х.Мамедов был награждён юбилейными медалями «95 лет Вооруженным Силам Азербайджанской Республики» (2013 г.), «100 лет Азербайджанской Армии» (2018), медалью 3 степени «За безупречную службу» (2015 г.) и посмертно – медалями «За Родину», «За освобождение Джебраила», «За освобождение Губадлы» и орденом 3 степени «За заслуги перед Отечеством».
В Фонде Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана хранятся последнее письмо майора Хаяла Мамедова семье, написанное перед боем 7 октября 2020 года и другие личные вещи. В письме говорится: «Я иду защищать Родину. Исполняю свой священный долг. Семью и детей оставляю на милость Аллаха. Простите меня. Да здравствует Родина».