Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Fikrət Əmirova məxsus materiallar qorunur
Bu gün bəstəkar Fikrət Əmirovun anadan olmasından 99 il ötür. SSRİ Xalq artisti, Fikrət Məşədi Cəmil oğlu Əmirov 1922-ci il noyabr ayının 22-də Gəncə şəhərində, məşhur tarzən və xanəndə ailəsində anadan olmuşdur. Əvvəlcə Gəncədə musiqi məktəbinin tar sinfində, sonra Bakıda musiqi məktəbinin kompozisiya sinfində təhsil almışdır. 1939-cu ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına daxil olmuşdur. Müharibə başlayanda cəbhəyə getmiş, yaralanandan sonra isə Bakıya qayıtmışdır.
Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında göstərdiyi misilsiz xidmətlərinə görə Fikrət Əmirov 1965-ci ildə SSRİ, 1958-ci ildə isə Azərbaycan SSR-in “Xalq artisti”, 1982-ci ildə “Sosialist Əməyi Qəhrəmanı” fəxri adlarına layiq görülmüşdür. SSRİ (1980) və Azərbaycan (1974) Dövlət mükafatları laureatı olmuş, iki dəfə “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni (1967, 1971), iki dəfə “Lenin” ordeni (1959, 1982) ilə təltif olunmuşdur.
Qeyd edək ki, Fikrət Əmirova məxsus təqdim olunmuş materiallar muzeyin Fotoneqativ və muzeyin Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondunda ("Sevil" operasının proqramı və not dəfətri) qorunur.

Сегодня композитору Фикрету Амирову исполнилось бы 99 лет. Народный артист СССР Фикрет Мешади Джамиль оглы Амиров родился 22 ноября 1922 года в Гяндже, в семье известного тариста и ханенде. Сначала он учился в классе тара музыкальной школы в Гяндже, затем в классе композиции музыкальной школы в Баку. В 1939 году он поступил в Азербайджанскую Государственную Консерваторию. Когда началась война, он ушел на фронт и вернулся в Баку после ранения.
За бесценный вклад в развитие азербайджанской музыкальной культуры Фикрет Амиров был удостоен таких почетных званий «Народный артист» Азербайджанской ССР в 1958 году, «Народный артист СССР» в 1965 году и «Герой Социалистического Труда» в 1982 году. Он также был лауреатом Государственных премий СССР (1980) и Азербайджанской ССР (1974), дважды награжден орденом Трудового Красного Знамени (1967, 1971) и дважды орденом Ленина (1959, 1982).
В Фонде фотонегативных материалов Национального Музея Истории Азербайджана хранятся фотографии великого композитора, а в Фонде подарков и памятных вещей – нотная тетрадь и программа оперы «Севиль».