Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin polkovniki şəhid Babək Mətləb oğlu Səmidli 1974-cü il yanvarın 7-də Göyçay şəhərində anadan olub. 1993-1997ci illərdə Ankarada Quru Qoşunları Məktəbində təhsil almışdır. 2005-ci ildə Almaniyada Corc Marşal adına Avropa təhlükəsizlik mərkəzində kurs keçmişdir. Həmin il Hərbi polisin xüsusi təyinatlı taborunda komandir müavini vəzifəsinə təyin olunub. 2015-ci ildə 1-ci Ordu Korpusunun Əməliyyat bölməsinin rəisi vəzifəsinə təyin olunub.
Babək Səmidli 2016-cı ildə tarixə Aprel döyüşləri olaraq yazılan hərbi əməliyyatlar zamanı Talış kəndi istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib. Cəbhənin Tərtər rayonu istiqamətində gedən döyüşlərin idarə edilməsi məhz ona həvalə olunmuşdu.
Azərbaycan Ordusunun yaranmasının 100 illiyi münasibətilə və qarşısına qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirən zaman fərqləndiyinə görə Prezident İlham Əliyevin 25 iyun 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Babək Səmidli "Hərbi xidmətlərə görə" medalı ilə təltif edilib.
Babək Səmidli 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən müharibəsi zamanı Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Onun rəhbərliyi altında Suqovuşan qısa müddət ərzində işğaldan azad edilib. Noyabrın 23-də Babək Səmidli Suqovuşan ərazisində minaya düşüb və şəhid olub. Noyabrın 24-də Göyçay şəhərinin Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.

Прошёл год со дня смерти шехида Отечественной войны полковника Бабека Самидли
Полковник Вооруженных сил Азербайджана, шехид Бабек Матлаб оглы Самидли родился 7 января 1974 года в городе Гёйчай. В 1993 году он поступил в Школу Сухопутных войск в Анкаре (Турция) и окончил её в 1997 году. В 2005 году он прошел курс обучения в Центре Европейской Безопасности Джорджа Маршалла в Германии. В том же году он был назначен заместителем командира батальона спецназа военной полиции. В 2015 году был назначен начальником оперативного отдела 1-го армейского корпуса.
Бабек Самидли принимал участие в боях в направлении села Талыш во время боевых действий, вошедших в историю как апрельские бои 2016 года. Ему было поручено руководство боями в направлении Тертерского фронта.
Распоряжением президента Ильхама Алиева от 25 июня 2018 года по случаю 100-летия азербайджанской армии и за особые заслуги в защите Азербайджана Бабек Самидли был награжден медалью «За воинскую службу».
Во время Отечественной войны за восстановление территориальной целостности Азербайджана, начавшейся 27 сентября 2020 года, Бабек Самидли принимал участие в боях за освобождение поселка Суговушан Тертерского района. Под его руководством за короткое время Суговушан был освобожден от оккупации. 23 ноября в Суговушане Бабек Самидли подорвался на мине. 24 ноября его похоронили на Аллее шехидов в Гёйчае.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева Бабек Самидли посмертно награжден орденом «Победы», медалями «За Родину» и «За освобождение Суговушана».