23 noyabr 2021-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin “Ümumi tarix və tarixin tədrisi texnologiyası” kafedrasının II kurs (rus bölməsi) tələbələri üçün onlayn formatda seminar keçirilmişdir.
Seminarda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova “Sikkələr üzərində etnoqrafik elementlər” və Numizmatika fondunun müdiri, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “Azərbaycan numizmatikası” mövzusunda məruzələrlə çıxış etmişlər.
Elektron prezentasiyanın müşayiəti ilə təqdim edilən məruzədə mövcud numizmatik faktlara əsasən Azərbaycanda sikkə zərbi və pul dövriyyəsi, muzeyin Numizmatika və Xüsusi fondlarında qorunan nadir sikkələr, həmçinin sikkələr üzərindəki etnoqrafik elementlər barədə məlumat verilmiş, Azərbaycan şəhər-zərbxanalarında istehsal edilmiş sikkələrin müasir dövrdə qorunması və tədqiqinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılmışdır. Artıq XIX əsrdən etibarən bəzən sikkələrdən geyim dəstləri və müxtəlif məişət əşyaları hazırlanarkən bəzək qismində istifadə olunmağa başlaması da tələbələrin diqqətinə çatdırılmışdır. Məruzədə həm də xarici kolleksiyalarda qorunan Azərbaycan sikkələri haqqında da məlumat təqdim edilmiş, belə faktiki tapıntıların mütəxəssislərə təhvil verilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.

23 ноября 2021 года прошел онлайн-семинар для студентов 2 курса (русское отделение) факультета «Всеобщая история и технология преподавания истории» Азербайджанского Государственного Педагогического Университета.
С докладом «Этнографические элементы на монетах» выступила учёный секретарь Национального Музея Истории Азербайджана, д.ф.п.и. Севиндж Насирова, а руководитель Фонда Нумизматики, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова выступила с докладом на тему «Азербайджанская нумизматика».
Согласно нумизматическим фактам, представленным в докладе, сопровождаемом электронной презентацией, на основе нумизматических фактов была дана информация о чеканке и денежном обращении в Азербайджане, была подчеркнута важность хранения и исследования редких монет, хранящихся в Фонде Нумизматики и специальном фонде музея, а также о об этнографических элементах монет, производимых на монетных дворах азербайджанских городов.
До сведения студентов было также доведено, что с XIX века монеты иногда использовались в качестве украшений при изготовлении одежды и различных предметов домашнего обихода. В докладе также представлена информация об азербайджанских монетах, хранящихся в зарубежных коллекциях, и подчёркнута важность передачи таких фактических находок специалистам.