Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı şəhid Çingiz Qurbanov 24 noyabr 1994-cü ildə Qusar rayonunun Həzrə kəndində anadan olub. 2012-ci ildə məktəbi bitirən Çingiz Qurbanov elə həmin ildə Azərbaycan Texniki Universitetinə daxil olub. 2016-cı ildə universitetdən məzun olduqdan sonra iyul ayında həqiqi hərbi xidmətə yollanıb.
Əsgər Çingiz Qurbanov 2016-cı ilin dekabrın 29-da Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhəddində ermənilərin kəşfiyyat qrupunun təxribatının qarşısını alan zaman, pusquya düşərək şəhid olmuşdur. Çingiz Qurbanovun nəşi üç həftədən artıq bütün beynəlxalq normaları pozan erməni tərəfində qaldıqdan sonra 2017-ci il fevralın 5-i Azərbaycan tərəfinə təhvil verildi. Fevralın 6-sı Çingiz Qurbanov doğulduğu Qusar şəhərində, Şəhidlər Xiyabanında dəfn olundu.
2017-cı il fevralın 7-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanılmasında xüsusi xidmətlərinə və döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən göstərdiyi şəxsi igidliyə görə əsgər Çingiz Salman oğlu Qurbanov ölümündən sonra "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" adına layiq görüldü.

Военнослужащий Вооруженных сил Азербайджана, Национальный герой Азербайджана, шехид Гурбанов Чингиз родился 24 ноября 1994 года в селе Хазра Гусарского района. Он окончил школу в 2012 году и в том же году поступил в Азербайджанский Технический Университет. После окончания данного учебного заведения в 2016 году он был призван на действительную военную службу в июле того же года.
Солдат Гурбанов Чингиз попал в засаду и был убит армянами 29 декабря 2016 года, при предотвращении провокации армянской разведывательной группы на азербайджано-армянской границе. В результате тело Чингиза Гурбанова оставалось в руках противника более трех недель. Армянская сторона, нарушив все международные нормы, окончательно передала азербайджанской стороне тело бойца 5 февраля 2017 года. Чингиз Гурбанов был похоронен 6 февраля на Аллее шехидов в своем родном городе Гусар.
7 февраля 2017 года Распоряжением Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Азербайджана Ильхама Алиева солдату Гурбанову Чингизу Салман оглы посмертно присвоено звание «Национальный герой Азербайджана» за особые заслуги в защите территориальной целостности Азербайджанской Республики.
Отметим, что материалы, принадлежащие Гурбанову Чингизу, хранятся в фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.