Bu gün Vətən müharibəsinin şəhidi, mayor Şixamir Oruc oğlu Qaflanovun doğum günüdür. Şixamir Qaflanov 1986-cı il dekabrın 7-də Zaqatala rayonunun Dombabinə (hal-hazırda Üçüncü Tala) kəndində anadan olmuşdur. 1993-2004-cü illlərdə Zaqatala rayonu Dombabinə kənd tam orta məktəbində təhsil almışdır.
Tam orta təhsilini başa vurduqdan sonra Şixamir Qaflanov, 2005-ci ilin yanvar ayında Zaqatala Rayon Hərbi Komissarlığı tərəfindən müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılmışdır. O, 2005-ci ilin yanvar ayından 2006-cı ilin iyul ayına qədər Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Daxili Qoşunlarının Gəncə şəhərində yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində "Pələng" Xüsusi Təyinatlı Dəstəsinin sıralarında xidmət etmişdir. 2006-cı ilin iyul ayında Azərbaycan Ordusunun sıralarından tərxis olunan Şıxamir Qaflanov, bir müddət sonra — 2007-ci ilin aprel ayında Daxili Qoşunlarının sıralarında müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət qulluqçusu olaraq xidmət eləməyə başlamışdır. Ş.Qaflanovun əsas arzularından biri Daxili Qoşunlarının zabit olmaq idi. Buna görə də o, 2008-ci il ildə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) nəzdində fəaliyyət göstərən Daxili Qoşunların Orta İxtisas Hərbi Məktəbinə daxil olmuşdur. 2010-cu ildə "leytenant" hərbi rütbəsi alaraq təhsilini başa vurmuşdur. Leytenant Şixamir Qaflanov 2010-cu ildə Daxili Qoşunların Zaqatala rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində xidmətini davam etmişdir. Həmçinin 2012 və 2019-cu illərdə Türkiyənin İzmir şəhəri "Foça Jandarma Komando Eğitim Komutanlığı"nda hərbi təhsil almışdır.
Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının "Bəbir" Xüsusi Təyinatlı Dəstəsinin Komandiri olmuş Şixamir Qaflanov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı tabeliyində olan şəxsi heyətlə birlikdə Cəbrayıl rayonunun, Hadrut qəsəbəsinin və Füzuli rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. Komandiri olduğu Xüsusi Təyinatlı Dəstənin şəxsi heyətindən bir nəfər də şəhid olmamışdır. Tabeliyində olduğu şəxsi heyətlə qatıldığı 23 döyüşdə Ermənistan Ordusunun canlı qüvvəsinin məhv edilməsində fərqlənmişdir. Döyüş yoldaşları arasında "Əfsanəvi Rembo" ləqəbini qazanıb. Şixamir Qaflanov oktyabrın 19-da Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur. Ş.Qaflanovun bir qardaşı — Asif Qaflanov 1991–1994-cü illərdə Birinci Qarabağ müharibəsində iştirak edib, digər qardaşı — Qurban Qaflanov isə Daxili Qoşunların "Bəbir" Xüsusi Təyinatlı Dəstəsinin sıralarında xidmət edir. Ailəli idi. Dörd aylıq Mədinə adında bir qızı yadigar qalmışdır.
Şixamir Qaflanovun şəxsi əşyaları muzeyin əməkdaşı Aygün Quliyeva vasitəsilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fonduna təhvil verilmişdir.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны, майора Шихамира Гафланова. Он родился 7 декабря 1986 года в селе Домбабина (в настоящее время – Тала) Закатальского района. В 1993-2004 годах Шихамир Гафланов учился в средней школе села Домбабина, после окончания которой в январе 2005 года был призван на действительную военную службу Военным комиссариатом Загатальского района. С января 2005 г. по июль 2006 г. служил в рядах спецподразделения «Пялянг» в войсковой части «N» Внутренних войск МВД в Гяндже. После увольнения из рядом вооруженных сил в июле 2006 года, Шихамир Гафланов уже в апреле 2007 года приступил к действительной службе во Внутренних войсках.
Заветной мечтой Ш. Гафланова было стать офицером Внутренних войск. Поэтому в 2008 году он поступил в Среднее Специальное Военное Училище Внутренних Войск МВД, которое окончил в 2010 году с воинским званием «лейтенант». В том же, 2010 году, лейтенант Шихамир Гафланов продолжил службу в воинской части «N» Внутренних войск, расположенной в Загатальском районе.
В 2012 и 2019 годах он также проходил подготовку в учебной жандармской бригаде «коммандос» в Фоча (провинция Измир, Турецкая Республика).
Будучи командиром спецназа «Бабир» МВД Азербайджана, Шихамир Гафланов во время Отечественной войны, начатой 27 сентября 2020 года ВС Азербайджана с целью освобождения оккупированных Арменией территорий, вместе со своими подчиненными принимал участие в боях за освобождение поселка Гадрут, Джебраильского и Физулинского районов.
Ни один из подчиненных ему спецназовцев не погиб. Личный состав под командованием Ш.Гафланова в 23 боях отличился в разгроме живой силы армянской армии. Среди бойцов спецназа он получил прозвище «Легендарный Рембо». Шихамир Гафланов погиб 19 октября в боях за Физули. Один из братьев Ш.Гафланова, Асиф Гафланов, принимал участие в Первой карабахской войне 1991–1994 годов, а другой брат, Гурбан Гафланов, служит в спецназе «Бабир» внутренних войск. Был женат, осталась четырёхмесячная дочь Мадина.
Личные вещи Шихамира Гафланова, хранящиеся в Фонде Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана, в музей передала сотрудник музея Айгюн Гулиева.