Bu gün- dekabrın 12-si ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günüdür. Azərbaycanın görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Heydər Əlirza oğlu Əliyev 1923-cü il mayın 10-da Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində dünyaya gəlmişdir. 2003-cü il dekabrın 12-də vəfat etmiş, dekabrın 15-də Bakıda I Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçilik tarixində müstəsna yeri var. Azərbaycançılıq məfkurəsinin parlaq daşıyıcısı kimi Heydər Əliyev öz müdrik siyasəti, dönməz əqidəsi və tarixi uzaqgörənliyi sayəsində milli dövlətçilik ideyasının gerçəkləşdirilməsinə, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasına və xalqımızın müstəqillik arzusuna çatmasına nail olub.
Heydər Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan özünün geostrateji, iqtisadi və mədəni potensialı ilə davamlı inkişaf edən ölkəyə çevrilib. Azərbaycanda müasir demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu, vətəndaş cəmiyyətinin təşəkkülü, milli-mənəvi dəyərlərə qayıdış və elmin,təhsilin, mədəniyyətin inkişafı əbədi surətdə Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Ulu öndərin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sözləri dünya azərbaycanlılarının şüarı olmaqla, soydaşlarımızın həmrəyliyinin təməl daşına çevrilib. Müstəqil Azərbaycan Respublikasına rəhbərlik etdiyi illər ərzində Heydər Əliyev tərəfindən aparılan ardıcıl və məqsədyönlü siyasət nəticəsində dünyada azərbaycanlı diasporu təşkilatlanıb və öz tarixi vətəni ilə sıx bağlılığını nümayiş etdirib.
Qeyd edək ki, Muzeyin Sənədli mənbələr fondunda qorunan sənədlərə əsasən milli-mədəni, tarixi dəyərlərə, muzey işinə marağın Heydər Əliyevdə hələ tələbəlik illərindən yarandığı sübut edilir və vurğulamaq lazımdır ki, Azərbaycanda muzey işinə qayğı, diqqət ulu öndər Heydər Əliyevin fəaliyyətində xüsusi yer tutub.

Сегодня, 12 декабря, день памяти общенационального лидера Гейдара Алиева. Выдающийся политический и государственный деятель Азербайджана Гейдар Алирза оглы Алиев родился 10 мая 1923 года в Нахчыване.
Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев занимает исключительное место в истории азербайджанской государственности. Как яркий носитель азербайджанской идеологии, Гейдар Алиев благодаря своей мудрой политике, твердой вере и исторической прозорливости, добился реализации идеи национальной государственности, создания современного Азербайджанского государства и осуществления мечты нашего народа о независимости.
Он скончался 12 декабря 2003 года и был похоронен 15 декабря на 1-й Аллее почётного захоронения в Баку.
В результате деятельности Гейдара Алиева Азербайджан стал страной устойчивого развития со своим геостратегическим, экономическим и культурным потенциалом. Построение современного демократического, правового и светского государства, формирование гражданского общества, возвращение к национально-нравственным ценностям, развитие науки, образования и культуры в Азербайджане навеки связаны с именем Гейдара Алиева.
Слова великого лидера «Я всегда гордился, и сегодня горжусь тем, что я азербайджанец» являясь девизом азербайджанцев всего мира, стали краеугольным камнем солидарности наших соотечественников. За годы его руководства независимой Азербайджанской Республикой в результате последовательной и целенаправленной политики Гейдара Алиева по всему миру создана Азербайджанская диаспора, которая продемонстрировала тесную связь со своей исторической родиной.
Следует отметить, что в фондах Национального музея истории Азербайджана хранятся материалы, относящиеся к Гейдару Алиеву.