Bu gün Azərbaycan müğənnisi, SSRİ xalq artisti (1959), SSRİ və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatları laureatı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Azərbaycan və Dağıstan MSSR-in xalq artisti, Gürcüstan SSR-in əməkdar incəsənət xadimi Rəşid Məcid oğlu Behbudovun doğum günüdür.
Rəşid Behbudova məxsus fotoşəkil Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda qorunur. Qeyd edək ki, təqdim olunan fotoşəkildə məşhur azərbaycanlı dirijor və bəstəkar Niyazi, Sovet-Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirov və Rəşid Behbudov "Sevil" operası üzərində işləyərkən 1959-cu ildə çəkilmişdir. Muzeyin Fotoneqativ fondunda da Rəşid Behbudova aid fotoneqativlər qorunur (muzeyə təhvil verilmə tarixi: 1963-cü il).
Rəşid Behbudov 1915-ci il dekabrın 14-də Tiflisdə Şuşalı xanəndə Məcid Behbudovun ailəsində dünyaya gəlmişdir. Anası Firuzə Vəkilova isə tanınmış Vəkilovlar nəslinə mənsub idi. Uşaq yaşlarından məktəb xorunda oxuyan Rəşid 1933-cü ildə Dəmiryolu Texnikumuna daxil olmuşdur. Təhsili dövründə tələbə özfəaliyyət orkestrində çalışmışdır. Hərbi xidməti zamanı ordu ansamblının solisti olan Rəşid Behbudov hərbi xidmətdən sonra Tiflis estrada qruplarından birində solistlik edir. Rəşid Behbudov 1943-cü ilin sonunda Bakı kinostudiyasında Üzeyir Hacıbəyovun eyniadlı operettasının motivləri əsasında çəkilən "Arşın mal alan" filmində baş rola dəvət almışdır. 1945-ci ildə film efirə çıxır və çox tez bir zamanda nəinki Azərbaycanda, bütün Sovet İttifaqında böyük populyarlıq qazanır. 1946-cı ildə bu filmdəki Əsgər roluna görə Rəşid Behbudov "Stalin" mükafatı ilə təltif olunur. 1949-cu ildə Budapeştdə keçirilən Gənclərin və Tələbələrin Ümumdünya Festivalında çıxış edir. 1946–1956-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının, 1953–1960-cı illərdə fasilələrlə M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti, 1957–1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Konsert Ansamblının təşkilatçısı və rəhbəri olmuşdur. 1966-cı ildən musiqi və estrada sənətinin caz, balet, pantomim kimi müxtəlif janrlarını birləşdirən Azərbaycan Dövlət Mahnı Teatrını təşkil etmiş və ömrünün sonunadək onun solisti və bədii rəhbəri olmuşdur.
Bütün Sovet respublikaları ilə yanaşı Argentina, Bolqarıstan, Belçika, Çili, Çin, Efiopiya, Finlandiya, Hindistan, İran, İraq, İtaliya, Misir, Türkiyə və s. ölkələrdə geniş repertuarla çıxış edən Rəşid Behbudov, Azərbaycan xalq mahnılarının və Azərbaycan bəstəkarlarının vokal əsərlərinin xarici ölkələrdə populyarlaşmasında çox böyük rol oynamışdır. Rəşid Behbudov Hindistana səfəri haqqında "Uzaq Hindistanda" kitabını yazmışdır. Rəşid Behbudov 1989-cu il iyunun 9-da Moskva şəhərində vəfat etmişdir.
Xatırladaq ki, 14 dekabr 2015-ci il tarixində Rəşid Behbudovun Heydər Əliyev Sarayında 100 illik yübileyi qeyd olunub.

Сегодня день рождения азербайджанского певца, народного артиста СССР (1959), лауреата Государственных премий СССР и Азербайджанской ССР, Героя Социалистического Труда, народного артиста Азербайджана и Дагестанской АССР, заслуженного деятеля искусств Грузинской ССР Рашида Меджид оглы Бехбудова.
В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана НАНА хранится фото, снятое в 1959 году. На нём изображены азербайджанский дирижер и композитор Ниязи, азербайджанский композитор Фикрет Амиров и Рашид Бехбудов, работающие над оперой «Севиль». В Фонде негативных материалов также хранятся фотонегативы с изображением Рашида Бехбудова. Дата поступления в музей представляемого фотонегатива – 1963-й год.
Рашид Бехбудов родился 14 декабря 1915 года в Тифлисе в семье шушинского ханенде Меджида Бехбудова. Мать – Фируза Векилова, была из известного рода Векиловых. Рашид, с детства поющий в школьном хоре, в 1933 году поступил в железнодорожный техникум. Будучи учащимся техникума, он работал в оркестре самодеятельности. В годы службы в армии Рашид Бехбудов был солистом армейского ансамбля, а после службы стал солистом одной из тбилисских эстрадных групп.
В конце 1943 года Рашида Бехбудова пригласили сняться в фильме «Аршин мал алан» по одноименной оперетте Узеира Гаджибекова на Бакинской киностудии. В 1945 году фильм вышел в эфир, и за короткое время получил популярность не только в Азербайджане, но и во всём Советском Союзе. В 1946 году за роль Аскера в указанном фильме Рашид Бехбудов был удостоен Сталинской премии. В 1949 году выступал на Всемирном фестивале молодежи и студентов в Будапеште. В 1946-1956 годах он был солистом Азербайджанской Государственной Филармонии, в 1953-1960 годах – солистом Азербайджанского Государственного Театра Оперы и Балета им. М.Ф.Ахундова, в 1957-1959 годах – организатором и руководителем Азербайджанского Государственного Концертного Ансамбля. В 1966 году он основал Азербайджанский государственный театр песни, который сочетал в себе различные жанры музыки и эстрадного искусства, такие как джаз, балет, пантомима и до конца своей жизни был его солистом и художественным руководителем.
Наряду с различными союзными республиками, выступая также и в зарубежных странах, таких как Аргентина, Болгария, Бельгия, Чили, Китай, Эфиопия, Финляндия, Индия, Иран, Ирак, Италия, Египет, Турция и др., Рашид Бехбудов сыграл большую роль в популяризации азербайджанских народных песен и вокальных произведений азербайджанских композиторов за рубежом. Рашид Бехбудов написал книгу «В далекой Индии» о своем визите в Индию. Великий певец скончался 9 июня 1989 года в Москве.
Напомним, что 14 декабря 2015 года во Дворце Гейдара Алиева торжественно был отмечен 100-летний юбилей Рашида Бехбутова.