Bu gün Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanı, şəhid jurnalist Salatın Əsgərovanın anadan olmasının 60-cı ildönümüdür.
Salatın Əsgərova 16 dekabr 1961-ci ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1979-cu ildə Bakı şəhərində Mikayıl Müşfiq adına 18 saylı orta məktəbi bitirmiş, həmin il Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutuna daxil olmuşdur.
1991-ci il yanvarın 9-da Laçından Şuşaya yollanarkən Qaladərəsi kəndi yaxınlığında düşmən tərəfindən amansızcasına qətlə yetirilən Salatın Əsgərova Azərbaycanın ilk şəhid qadın jurnalistidir.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində şəhidlik zirvəsinə ucalaraq Milli Qəhrəman adını qazanan bir çox vətən övladının materialı mühafizə edilir. Onların arasında Salatın Əsgərovanın da xüsusi yeri var.
ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqton şəhərindəki News muzeyinin önündə şəhid jurnalistlərin siyahısı olan lövhədə qəhrəman müxbirlərimiz Salatın Əsgərova və Çingiz Mustafayevin adları çəkilmişdir. Həmin lövhənin təqdim olunan fotoşəkilləri muzeyin Sənədli mənbələr fondunda qorunur.

Сегодня исполняется 60 лет со дня рождения Национального Героя Азербайджанской Республики, журналистки Салатын Аскеровой.
Салатын Аскерова родилась 16 декабря 1961 года в Баку, в семье интеллигенции. В 1979 году она окончила среднюю школу № 18 имени Микаила Мушфига в Баку и в том же году поступила в Азербайджанский Институт Нефти и Химии.
Салатын Аскерова, зверски убитая врагами возле села Галадераси 9 января 1991 года по пути из Лачина в Шушу, является первой журналисткой Азербайджана, ставшей шехидом.
Следует отметить, что в Национальном музее истории Азербайджана хранятся материалы многих сыновей и дочерей Отечества – шехидов, которые удостоились звания Национального героя. Особое место среди них занимает также Салатын Аскерова.
Перед музеем News в Вашингтоне (США), на доске со списком погибших журналистов, есть имена наших героических корреспондентов Салатын Аскеровой и Чингиза Мустафаева. Представленные фотографии этой памятной доски хранятся в Фонде документальных источников музея.