16 dekabr 2021-ci il tarixində AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü, Arxeologiya elmi fond şöbəsinin əməkdaşı Mircavid Ağalarov Qərbi Kaspi Universitetinin Tarix ixtisasının tələbələrinə "İslam Arxeologiyası dövrü keramikası" mövzusunda mühazirə oxumuşdur. Mühazirədə İslam arxeologiyası anlayışı, keramika tipləri haqqında geniş məlumat verilmişdir. Şirli keramika nümunələrinə xüsusi yer verilərək, ölkəmizin müxtəlif abidələrindən tapılmış fayans, zərfayans, seladon və digər saxsı məmulatlarının elmi əhəmiyyəti vurğulanmışdır. Bununla yanaşı tələbələri maraqlandıran sualları da cavablandıran M. Ağalarov, onlara Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət edərək bir çox arxeoloji materialla birbaşa tanış olmağa dəvət etmişdir.
Qeyd edək ki, tədbir Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Qərbi Kaspi Universitetinin Tarix kafedrası tərəfindən təşkil edilmişdir.

16 декабря 2021 года сотрудник Научно-фондового отдела Археологии Национального музея истории Азербайджана, член Совета молодых учёных и специалистов музея, Мирджавид Агаларов, прочёл лекцию на тему «Керамика исламской археологии» для студентов-историков Западно-Каспийского Университета.
В лекции представлена обширная информация о концепции исламской археологии и типах керамики. Особое место занимают образцы глазурованной керамики. Особое внимание было уделено образцам фаянса, люстровой керамики, подчеркнута научная значимость селадона и других керамических изделий, встречающихся в различных памятниках нашей страны. Наряду с этим, М. Агаларов, ответивший на вопросы студентов, пригласил их посетить Национальный музей истории Азербайджана и ознакомиться со многими археологическими материалами.
Отметим, что мероприятие было организовано Советом молодых ученых и специалистов Национального музея истории Азербайджана и кафедрой истории Западно-Каспийского Университета.