Akademik, tarix elmləri doktoru (1961), kino məsləhətçisi və Azərbaycan Tarix Muzeyinin keçmiş direktoru Püstəxanım Əzizağa qızı Əzizbəyova 1928-ci il dekabrın 29-da Bakıda doğulmuşdur.
P.Əzizbəyova 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirəndən sonra bir müddət Məşədi Əzizbəyovun ev-muzeyinin direktoru işləmişdir. 1972-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1980-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. 1982-ci ildə akademik P.Əzizbəyova Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdür.
Həmçinin P.Əzizbəyova pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olmuş və Bakının müxtəlif ali məktəblərində dərs demiş, 1955-ci ildə dosent, 1962-ci ildə isə professor adını almışdır.
Akademik bir çox monoqrafiya və müxtəlif həcmli nəşrlərin, o cümlədən 300-ə yaxın məqalənin müəllifidir. Uzun müddət Ümumittifaq “Bilik” Cəmiyyətinin Bakı bölməsinə başçılıq etmişdir.
P.Əzizbəyova “Qırmızı Əmək Bayrağı”, “Şərəf nişanı” ordenləri, “Rəşadətli əməyə görə” medalı, Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin iki Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Püstəxanım Əzizbəyova 1998-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir.
Qeyd edək ki, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında Püstəxanım Əzizbəyovaya məxsus olmuş çox sayda material- fotoşəkillər, orden və medallar, vəsiqələr və.s. qorunur.

Академик, доктор исторических наук (1961), киноконсультант, бывший директор Музея Истории Азербайджана Пюстаханум Азизага кызы Азизбекова родилась 29 декабря 1928 года в Баку.
После окончания с отличием исторического факультета Азербайджанского Государственного Университета в 1951 году П. Азизбекова некоторое время работала директором дома-музея Мешади Азизбекова.
Ученый-исследователь П.Азизбекова в 1972 году была избрана членом-корреспондентом, а в 1980 году – действительным членом АН Азербайджана. В 1982 году академику П.Азизбековой было присвоено звание Заслуженного деятеля науки Азербайджанской ССР.
П.Азизбекова также занималась педагогической деятельностью и преподавала в различных высших учебных заведениях Баку, в 1955 г. получила звание доцента, а в 1962 г. – профессора.
Она является автором множества монографий и публикаций разного объема, в том числе около 300 статей. Долгое время возглавляла Бакинское отделение Всесоюзного общества «Знание».
П.Азизбекова была награждена орденами «Трудовое Красное знамя», «Знак Почета», медалью «За доблестный труд», двумя почетными грамотами Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР.
Действительный член Академии Наук Азербайджана Пюстаханум Азизбекова скончалась 8 января 1998 года в Баку.