AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda görkəmli riyaziyyatçı-alim Zahid Xəlilova məxsus materiallar qorunur. Dəyərli sənədlər arasında dünyaca tanınmış azərbaycanlı riyaziyyatçı Zahid Xəlilovun konfranslarda iştirakı üçün müxtəlif ölkələr tərəfindən göndərilmiş dəvət məktublarını qeyd etmək olar. Bu səndlərdən xüsusi ilə akademik Z.Xəlilova məxsus Beynəlxalq Ryaziyyatçılar Konqresinin (International Congress of Mathematicians. 1962) üzvlük kartı diqqəti çəkir.
Görkəmli mütəfəkkir Xəlilov Zahid İsmayıl oğlu 1911-ci il yanvarın 14-də Tiflis şəhərində anadan olmuşdur.
1955-ci ildə AEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1942-ci ildə SSRİ EA-nın Azərbaycan filialının fizika sektorunda elmi fəaliyyətə başlamış, riyaziyyat və nəzəri fizika seksiyasını, daha sonra isə riyaziyyat bölməsini yaratmışdır. Azərbaycan SSR EA vitse-prezidenti (1957-1959), FizikaRiyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi (1959-1962), Azərbaycan SSR EA-nın prezidenti (1962-1967), Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru (1967-1974) olmuşdur.
Z.Xəlilov Azəbaycanda funksional analiz məktəbinin yaradıcısıdır. Kompleks dəyişənli funksiyalar və sinqulyar inteqral tənliklər vasitəsilə poliharmonik tənliklər sistemi üçün sərhəd məsələsini həll etmiş və alınmış nəticələri söykənmiş elastik lövhənin əyilməsinin öyrənilməsinə tətbiq etmişdir. Normallaşdırılmış halqalarda və Banax fəzasında klassik sinqulyar inteqral tənliklər nəzəriyyəsini ümumiləşdirən tamam kəsilməz operatorlu xətti tənliklər nəzəriyyəsini yaratmış və inkişaf etdirmişdir.
İlk dəfə olaraq qiymətləri Banax fəzasından olan funksiyalar sinfində diferensial tənlikləri tədqiq etmişdir. SSRİ-də funksional analiz üzrə ilk monoqrafiyanın (“Funksional analizin əsasları”. 1949, rus dilində) müəllifidir. 100-dən çox elmi işin və 4 monoqrafiyanın müəllifidir. 30-dan çox riyaziyyat elmləri namizədi və elmlər doktoru hazırlamışdır. Sovet Riyaziyyat və Mexanika Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur. 1960-cı ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.
1964-cü ildə “Qırmızı Əmək Bayrağı” və “Şərəf nişanı” ordenləri ilə təltif edilmişdir. Akademik Zahid Xəlilov 1974-cü ildə vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir.
Həmçinin məşhur riyaziyyatçıya məxsus digər materiallar muzeyin fotoneqativ materialları fondunda qorunur.
Qeyd edək ki, muzeydə akademik Zahid Xəlilova aid kolleksiyanın qorunması riyaziyyat elminin tədqiqi və təbliği baxımından əhəmiyyətlidir.

Материалы, принадлежащие выдающемуся ученому-математику Захиду Халилову, хранятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана НАНА, а также в Фонде негативных материалов. Среди ценных документов – пригласительные письма всемирно известного азербайджанского математика Захида Халилова для участия в конференциях. Из этих документов особо следует отметить членский билет Международного конгресса математиков (1962 г.), принадлежавший академику З.Халилову.
Халилов Захид Исмаил оглы родился 14 февраля 1911 года в городе Тбилиси.
В 1942 году он начал свою научную деятельность в секторе физики Азербайджанского филиала Академии Наук СССР, создал секцию математики и теоретической физики, а затем отделение математики. Был вице-президентом АН Азербайджанской ССР (1957-1959), академиком-секретарем Отделения физико-математических и технических наук (1959-1962), президентом АН Азербайджанской ССР (1962-1967), директор Института математики и механики (1967-1974). В 1955 году он был избран действительным членом АНА.
З.Халилов является основоположником школы функционального анализа в Азербайджане. Он решил краевую задачу для системы полигармонических уравнений с использованием функций комплексной переменной и сингулярных интегральных уравнений и применил полученные результаты к изучению изгиба упругой пластины, на которой она основана. Создал и развил теорию линейных уравнений с вполне непрерывными операторами, обобщив теорию классических сингулярных интегральных уравнений в нормированных кольцах и банаховом пространстве.
Он впервые изучал дифференциальные уравнения в классе функций, значения которых принадлежат пространству Банах. Он автор первой в СССР монографии по функциональному анализу («Основы функционального анализа», 1949 г., на русском языке). Является автором более 100 научных работ и 4 монографий. Подготовил более 30 кандидатов математических наук и докторов наук. Он был членом Советского Комитета по математике и механике, президентом Азербайджанского математического общества. В 1960 году ему было присвоено почетное звание заслуженного деятеля науки.
В 1964 году был награжден орденом Трудового Красного Знамени и орденом «Знак Почета». Академик Захид Халилов скончался в 1974 году и был похоронен на Аллее почетного захоронения.
Следует отметить, что личные вещи З. Халилова, хранящиеся в музее, имеют важное значение с точки зрения исследования и популяризации математической науки.