AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatlarında tarixi-mədəni irsimizin əksi” adlı layihə çərçivəsində silsilə görüşlərin keçirilməsinə start verilib.
Belə ki, muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşları - Qənirə Qafarlı və Kubra Dadaşova tərəfindən Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı Azad Hümbətov adına 291 nömrəli Ekologiya liseyində fəalliyyət göstərən Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin (RUGİM) “Gənc diyarşünas” dərnəyinin dəvəti ilə liseydə mühazirə təşkil olunub.
Qənirə Qafarlı şagirdlərə "Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatlarında tarixi-mədəni irsimizin əksi" mövzusunda mühazirə deyib. Slaydlarla müşayiət olunan mühazirədə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında qorunan Qarabağın və Şuşa şəhərinin tarixi, mədəniyyəti və etnoqrafiyasını əks etdirən materiallar haqqında, həmçinin muzeyin ekspozisiyası və fondları haqqında ətraflı məlumat verilib.
Mühazirə şagirdlərin yaş qrupuna uyğun olaraq 2 mərhələli təşkil olunub, şagirdlər və müəllimlər tərəfindən məmnunluqla qarşılanıb. Sonda adı çəkilən dərnəyin rəhbəri Aynurə Həsənova bu kimi tədbirlərin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini, muzey-məktəb əlaqələrinin intensivliyinin vətənpərvər nəslin böyüməsində mühüm rol oynadığını qeyd edərək, muzey əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirib.

В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом Шуши», в Национальном музее истории Азербайджана НАНА стартовала серия встреч в рамках проекта «Отражение нашего историко-культурного наследия в экспонатах Национального музея истории Азербайджана».
Так, сотрудники отдела инноваций и образовательных программ музея Ганира Гафарлы и Кюбра Дадашева организовали по приглашению кружка «Юный этнограф» Республиканского центра развития детей и молодежи Министерства образования (РЦРДМ) лекцию в Экологическом лицее № 291 имени героя Отечественной войны Азада Гумбатова.
Ганира Гафарлы прочитала учащимся лекцию на тему «Отражение нашего историко-культурного наследия в экспонатах Национального музея истории Азербайджана». В лекции, сопровождаемой слайдами, была дана подробная информация о материалах, хранящихся в фондах Национального музея истории Азербайджана, которые отражают историю, культуру и этнографию Карабаха и Шуши, а также об экспозиции и фондах музея.
Лекция была организована в два этапа в соответствии с возрастной группой учащихся и вызвала одобрение студентов и преподавателей. В завершение глава кружка Айнура Гасанова, поблагодарив сотрудников музея, отметила важность подобных мероприятий, интенсивность музейно-школьных отношений, которые играют важную роль в росте патриотического поколения.