19 yanvar 2022-ci il tarixində AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycan tarixinin elmi ekspozisiyası şöbəsinin sabiq müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zərifə Dulayeva 92 yaşında vəfat edib.
Qocaman muzey işçisi, dəyərli alim Zərifə Aleksandrovna Dulayeva 1929-cu il avqustun 28-də Neftçala şəhərində anadan olmuşdur. 1947-1952-ci illərdə Azərbaycan (Bakı) Dövlət Universitetinin tarix fakültəsində təhsil almışdır.
1953-1968-ci illərdə Azərbaycan SSR EA-nın Tarix İnstitutunda fəaliyyət göstərmiş, 1968-ci ildən Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycanın yeni və ən yeni dövr tarixinin elmi ekspozisiyası şöbəsinə rəhbərlik etmiş Z.Dulayevanın muzey işi sahəsində əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Muzeyin elmi ekspozisiyasının qurulmasında, elmi-ekspozisiya planlarının hazırlanmasında, materialın seçilməsində Zərifə Dulayevanın böyük təcrübəsinin və zəngin biliyinin, xüsusilə, cavan muzey işçiləri üçün görk olacaq əhəmiyyəti vardır. Onun elmi əsərləri Azərbaycanın yeni və ən yeni dövr tarixinə həsr edilmişdir. Muzeydə işlədiyi illərdə o, çoxlu sayda kitab və məqalələr yazmışdır. Bu əsərlərdə Azərbaycanın İkinci Dünya müharibəsində rolu, azərbaycanlıların Avropa Müqavimət Hərəkatında iştirakı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xadimlərinin fəaliyyəti, XIX əsrin sonu-XX əsrin əvvəllərində qadın təhsili, Azərbaycan neftçilərinin əmək rəşadəti və s. məsələlər öz əksini tapmışdır. Muzey fondlarında mühafizə edilən materialların bu yazılarda geniş istifadəsi həmin sənədlərin elmi dövriyyəyə daxil edilməsinə şərait yaratmaqla yanaşı, muzeyin zəngin irsinin təbliğinə imkan vermişdir.
Zərifə Dulayeva müxtəlif illərdə “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adı, “Fədakar əməyə görə” və “Tərəqqi” medalları, Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. Zərifə Dulayeva çoxillik elmi-maarifçilik fəaliyyəti ərzində qüsursuz işi, özünə qarşı yüksək tələbkarlığı, üzərinə düşdüyü vəzifəyə məsuliyyətlə yanaşması ilə seçilirdi. Onun insani keyfiyyətləri, həmkarları ilə münasibəti, cavan muzeyşünaslara muzey işinin incəliklərini öyrətmək qabiliyyəti kollektiv tərəfindən hər zaman rəğbətlə qarşılanırdı.
Ömrünü, əməyini, istedad və köməyini muzeyə həsr etmiş Zərifə xanım muzey əməkdaşlarının yaddaşında işini dərindən bilən və sevən muzey fədaisi, gözəl alim və kübar insan kimi qalacaq. Allah rəhmət eləsin!

19 января 2022 года бывший руководитель отдела научной экспозиции истории Азербайджана Национального музея истории НАНА, доктор философии по истории Зарифа Дулаева скончалась в возрасте 92 лет.
Один из заслуженных музейных работников Республики, крупный ученый Зарифа Александровна Дулаева родилась 28 августа 1929 года в Нефтчале. В 1947-1952 годах училась на историческом факультете Азербайджанского (Бакинского) Государственного Университета.
З.Дулаева, работавшая в Институте истории Академии Наук Азербайджанской ССР в 1953-1968 гг., с 1968 г. являлась руководителем отдела новой и новейшей истории Азербайджана Музея истории Азербайджана, внесла неоценимый вклад в музейное дело Республики. Большой опыт и обширные знания Зарифы Дулаевой в организации научной экспозиции музея, в подготовке научно-экспозиционных планов, в подборе материала имеют большое значение, особенно для молодых музейных работников. Его научные труды посвящены новой и новейшей истории Азербайджана. За годы работы в музее она написала много книг и статей.
В этих трудах нашли отражение роль Азербайджана в годы Второй мировой войны, участие азербайджанцев в Европейском движении сопротивления, деятельность представителей Азербайджанской Народной Республики, женское образование в конце XIX – начале XX веков, труд азербайджанских нефтяников и др. вопросы. Широкое использование в этих трудах материалов, хранящихся в музейных фондах, наряду с созданием условий для включения этих документов в научный оборот, позволило популяризировать богатое наследие музея.
В разные годы Зарифа Дулаева была удостоена почетного звания «Заслуженный деятель культуры», награждена медалями «За доблестный труд» и «Терегги», Почетной Грамотой Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР.
За многие годы научной и педагогической работы Зарифа Дулаева отличалась безупречной работой, высокой требовательностью к себе, ответственным подходом к своим обязанностям. Её человеческие качества, отношение к коллегам, умение обучать молодых музейных работников тонкостям музейного дела, всегда ценились сотрудниками.
Посвятив Музею истории свою жизнь, таланты и способности, Зарифа Дулаева останется в памяти сотрудников музея как подвижник музейного дела, знающий и любящий свое дело, прекрасным ученым и человеком с аристократическими манерами поведения.