Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mayoru, Vətən müharibəsinin şəhidi Elnur Yaqub oğlu Hacıyevin şəxsi əşyaları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təhvil verilib.
Elnur Hacıyev 1979-cu il iyunun 12-də Ucar şəhərində anadan olub. 1986-1996-cı illərdə Ucar şəhəri 5 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil alıb. 1997-2002-ci illərdə isə Azərbaycan Ali Hərbi Dənizçilik Məktəbində ali hərbi təhsil alıb.
Elnur Hacıyev 2002-ci ildən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında xidmət edib. O, 2002-2006-cı illərdə Qobustan rayonunda, 2006-2011-ci illərdə Tovuz rayonunda, 2011-2015-ci illərdə Ağdam rayonunda, 2015-2019-cu illərdə Gədəbəy rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissələrdə xidmət etmişdir. 2019-cu ildən isə Ağstafa rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissədə Kimya xidməti rəisi kimi hərbi qulluğunu davam etdirmiş, 2020-ci ilin fevralında qüsursuz xidəmət edərək təqaüdə çıxmışdı.
Mayor Elnur Hacıyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzulinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Oktyabrın 17-də Elnur Hacıyev Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Ucar Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub. Ailəli idi, bir qızı yadigar qaldı.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi zamanı döyüş əməliyyatlarının rəhbəri olan, düşmənin canlı qüvvəsinin məhv edilməsində rəşadət göstərən, vəzifə borcunu ləqayətlə və vicdanla yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Elnur Hacıyev ölümündən sonra 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə, "Vətən uğrunda", "Füzulinin azad olunmasına görə", "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edildi.
Qeyd edək ki, mayor Elnur Hacıyevin şəxsi əşyaları ailəsi tərəfindən muzeyin Vətən müharibəsi fonduna muzeyin əməkdaşı Esmira Rəhimovanın vasitəsilə təhvil verilib.

Личные вещи майора Вооруженных Сил Азербайджана, шехида Отечественной войны Эльнура Ягуб оглы Гаджиева, переданы в Национальный музей истории Азербайджана.
Эльнур Гаджиев родился 12 июня 1979 года в городе Уджар. В 1986-1996 годах учился в средней школе №5 города Уджар. В 1997-2002 годах он получил военное образование в Азербайджанском Высшем военно-морском училище.
Эльнур Гаджиев служил в рядах Вооруженных Сил Азербайджана с 2002 года. В 2002-2006 годах он служил в воинских частях, расположенных в Гобустанском районе, в 2006-2011 годах – в Товузском районе, в 2011-2015 годах – в Агдамском районе, а в 2015-2019 годах – в Кедабекском районе. А 2019 года он продолжил службу в качестве начальника службы химической защиты. В феврале 2020 года после безупречной службы он вышел на пенсию.
Майор Эльнур Гаджиев принимал участие в боях за освобождение Физули в ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года. 17 октября Эльнур Гаджиев героически погиб в боях на Физулинском направлении. Похоронен на Аллее шехидов в Уджаре. Был женат. У него осталась дочь.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за руководство боевыми действиями при восстановлении территориальной целостности Азербайджана, за отвагу в уничтожении живой силы противника, за достойное и добросовестное выполнение своего долга Эльнур Гаджиев посмертно был награждён Орденом «За заслуги перед Отечеством» 3-й степени, медалями «За Родину», «За освобождение Физули» и «За освобождение Суговушан».
Следует отметить, что личные вещи майора Эльнура Гаджиева были переданы в Фонд Отечественной войны членами его семьи при содействии сотрудницы Музея Эсмиры Рагимовой.