Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) 530 illiyi dövlət səviyyəsində qeyd edilir.
Böyük mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin vəfatının 400 illiyinə həsr edilmiş medalı təqdim edirik. Medal Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Köməkçi tarixi fənn materialları fondunda mühafizə edilir.
1963-cü ildə muzeyə təhvil verilmiş medal 3 111 ədəd tirajla Leninqrad (indiki Sankt Peterburq) zərbxanasında tompak (mis və sink qarışığı) metalından istehsal edilib. Medalın üst tərəfində Məhəmməd Füzulinin büstü təsvir olunub və “Məhəmməd Füzuli 1498 – 1556” yazılıb. Arxa hissəsində isə şairin yaradıcılığının şah əsəri olan “Leyli və Məcnun” poemasından səhnə təsvir olunub və “Böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin vəfatının 400 illiyi” sözləri qeyd olunub. Medalın müəllifi heykəltəraş-medalyer V.M.Akimuşkinadır.
Medal haqqında ilk məlumat Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri xatirə medallarında” adlı kataloqunda yer alıb.

Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 января 2024 года на государственном уровне отмечается 530-летие азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556).
Представляем вашему вниманию медаль, посвящённую 400-летию со дня смерти великого мыслителя Мухаммеда Физули. Медаль хранится в Фонде материалов вспомогательных исторических дисциплин Национального музея истории Азербайджана.
Медаль, переданная музею в 1963 году, была изготовлена из металла томпак (смесь меди и цинка) на Ленинградском (ныне Санкт-Петербургском) монетном дворе тиражом 3111 экземпляров. На лицевой стороне медали изображен бюст Мухаммеда Физули и написано «Мохаммед Физули 1498 – 1556». А на оборотной стороне изображена сцена из шедевральной поэмы поэта «Лейли и Меджнун» и выгравированы слова «400-летие со дня смерти великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули». Автором медали является скульптор-медальер В.М.Акимушкина. Первые сведения о медали были представлены в каталоге Национального музея истории Азербайджана под названием «Выдающиеся личности Азербайджана в памятных медалях».